V semenných letech proto křivky hnízdí několikrát do roka, a to i v zimních měsících. „Já mohu z vlastní zkušenosti říci, že ve Žďárských vrších nyní hnízdní opravu hojně. Podařilo se nám v poslední době odchytit celkem 37 ptáků a všechny samičky měly na bříšku takzvanou nažinu, která vypovídá o tom, že došlo k hnízdění,“ vysvětlil Jaromír Čejka.
Sedmatřicet jedinců
Ptáci, které se ochranářům podařilo odchytit, byli také ihned okroužkováni. Z 37 jedinců jich totiž 36 kroužek vůbec nemělo. Velké množství okroužkovaných křivek, které se stejně jako další druhy ptáků odchytávají do speciálních sítí, pocházelo z okolí obce Kuklík na Novoměstsku.
„Vypozoroval jsem, že se tam tito ptáci slétávají k jedné ze stodol. Ze spár mezi kameny, z nichž je budova postavena, pak vyzobávají maltu, kterou vyhledávají kvůli vápníku,“ popsal Jaromír Čejka.
Ke stěně objektu se křivky podle něj slétávaly v hojném počtu, navíc je ani nijak nevzrušovala přítomnost lidí. „Natáhl jsem proto v blízkosti stodoly jednu síť, další potom k nedalekému potůčku. Z týden jsem jich tam odchytil a okroužkoval jednadvacet,“ pochlubil se žďárský ochranář.
Pokud se jeden z ptačího páru dostane do sítě, druhý obvykle neodlétá, ale nachází se někde poblíž na stromě. Svého partnera pak vábí a volá typickým zvukem.
„Jsou to opravdu nádherní ptáci. Sameček je červený, samička zelená a jejich mláďata bývají šedá. Kolegovi Petru Mücksteinovi se nedávno podařilo na Prosíčce vyfotografovat hned tři tyto ptáky,“ popsal Jaromír Čejka.
Dalším poznávacím znamením křivek je tvar jejich zobáku. Jednou jeho částí si tito živočichové odstraňují kryt semen, druhou snaží semeno ze šišky dostat. „Křivky také nádherně voní po smole. Když člověk přichází k síti, ovane ho vůně čerstvě pokácených stromů,“ dodalJaromír Čejka.