S trochou nadsázky by se dalo říct, že netopýři zatím dělají ochranářům radost. „Jejich počet je o něco vyšší, než v loňském roce. Netopýra černého jsme sice dosud zaznamenali jenom jednoho, napočítali jsme ale hodně vrápenců malých. Byť je to kriticky ohrožený druh, životní prostředí u nás jim zřejmě vyhovuje a tak se nám podařilo u nich zaregistrovat mírný nárůst. Jejich populace stoupá, což je dobrá zpráva," vyjádřil se Jaromír Čejka.

Vrápenec malý je nejmenším ze všech vrápenců. Žije v tunelech, dutinách stromů i v lidských obydlích. V noci loví brouky, můry, mouchy nebo pavouky, svou kořist chytá za letu nízko nad zemí. K zimnímu spánku se vrápenci ukládají nebo lépe řečeno zavěšují většinou ve skupinách. V tomto čase jsou velmi citliví na vyrušení, proto i kontroly ze strany odborníků musí být prováděny velmi citlivě a opatrně. „Létající myši" si s letošním zimování dali trochu načas. Na vině je mírná zima, která donedávna panovala. „Netopýři se usadili teprve nyní, doteď se pohybovali někde po venku a nebyli tam, kde by v zimě správně být měli. Zvláště ty odolnější druhy, jako je například netopýr černý nebo ušatý. I když musím říct, že třeba netopýři ve štole Diana u Dolních Louček jsou velmi disciplinovaní, ti už ve svém pravidelném zimovišti byli," usmál se Jaromír Čejka.

Nižší teploty nakonec donutí i ty nejodolnější druhy netopýrů k návratu do zimovišť, kde je ochranáři mohou spočítat a zjistit, zda se jejich kolonie rozrůstají, či jestli naopak jejich počet neklesá. Azyl těmto drobným savcům poskytují především stará a dnes už nevyužívaná důlní díla, ve kterých se drží poměrně stálá teplota.

S prvními průzkumy starých štol a přirozených podzemních prostor ve Žďárských vrších a Svratecké hornatině začali ochranáři už v šedesátých letech minulého století. Systematický monitoring netopýrů byl ale zahájen až o dvacet let později. Ochranáři mají před sebou ještě velkou spoustu práce, neboť míst, kde „létající myši" tráví svůj zimní spánek, je poměrně hodně. „O víkendu se chystáme ještě do štol u Štěpánova a objet musíme i některá další místa. Někde nám ovšem pomůže i někdo jiný, například zimující netopýry ve vnitřních prostorách Vírské přehrady nám často spočítají sami hrázní," řekl Jaromír Čejka.

HELENA ZELENÁ KŘÍŽOVÁ