„Přestože se narodil do chudších poměrů do rodiny ševce, díky svému výtvarnému talentu se učitelům podařilo přesvědčit jeho rodiče ke studiu na průmyslové a umělecké škole ve Zlíně.

Postupem času se svou prací a pílí dokázal vypracovat na profesora Umělecko-průmyslové školy v Uherském Hradišti,“ začal popisovat umělcovu životní dráhui starosta Křídel Zdeněk Tatíček.

Unikátní pohled na Žďár si mohou lidé vychutnat od kostela sv. Jana Nepomuckého.
Ze žďárské Zelené hory má člověk město jako na dlani

Jan Blažek se zabýval se především figurálními kompozicemi a krajinnou tvorbou. „Častým námětem jeho děl byly obrazy z různých míst z Křídel a jejich okolí, a také běžné činnosti, které znal ze života na vesnici. Rodné obci věnoval soubor obrazů zachycujících jak podobu sklizňových prací v 60. letech minulého století, tak i podobu některých chalup a zákoutí v obci v té době. Podílel se také na venkovní výzdobě kulturního domu, kde soubor sgrafit ukazuje při různých činnostech či zemědělských pracích také některé jeho známé z obce,“ prozradil Zdeněk Tatíček.

Do své rodné obce se malíř vždy rád vracel. „Přijížděl na návštěvu k mamince nebo třeba jen tak si posedět na pivo mezi své vrstevníky a známé. Snad každá domácnost v obci má na „Jendu“ Blažka milou vzpomínku v podobě nějakého obrazu,“ dodal křídelský starosta.

Jaderná elektrárna Dukovany. Ilustrační foto.
I teplovod za 100 milionů si ves na Vysočině může dovolit, když zbohatne