Na vrub města jsou pochováváni ti, k nimž se do uplynutí šestadevadesáti hodin od úmrtí, k němuž došlo na území sídla, nikdo nezná. Nemusí jít jen o bezdomovce, ale i o lidi, jejichž příbuzní nejsou známí. Pohřeb takového charakteru je za nejnižší možné náklady, cena ve Žďáře činí asi deset tisíc korun. Výdaje spojené se sociálními pohřby se někdy městu vrátí.

„Pokud zjistíme, že někdo zemřel, a máme za tím pohledávku, můžeme se také přihlásit do dědického řízení. Pak zjišťujeme na soudě, který notář dědictví vyřizuje, a u něho poté přihláškou uplatníme své požadavky," dodal Krábek.

Ve Velkém Meziříčí obstarávali letos dva sociální pohřby, stejně jako loni. Předloni o jeden více. Průměrné náklady tam dělají dvanáct tisíc. Dva sociální pohřby u pohřební služby, jež následně zajistila vše potřebné, objednávala letos radnice v Novém Městě na Moravě. Loni byly čtyři. „Pohřební služba se postará o vše, to znamená od převozu zemřelého z místa úmrtí do krematoria a následného uložení pozůstatků," sdělila Rita Skalníková z novoměstského odboru školství, kultury, cestovního ruchu a sociálních věcí.

V tomto a loňském roce naopak nemuseli zajišťovat sociální pohřeb ani v Bystřici nad Pernštejnem, ani ve Velké Bíteši.