Trvá-li válka od úsvitu do setmění, je to k nepřečkání. Když duní kanonáda celý týden, je to mnohem horší. Vraždí-li se po celý rok, jde o věc příšernou. Když trvá válka celých třicet let, stávají se z lidí otupělé bytosti, které přežívají mechanicky, nic neplánují a nic je nebaví. Ten krejčí si přesto pískal.

Vandroval světem a v uzlíku měl jenom nitě, nůžky, jehly a náprstek. Když dostal práci, mohl přibalit kousek chleba. Byla válka, on měl stále hlad, ale moc se mu líbilo na tomto světě. Vnímal všechny jeho krásy, každé ráno vítal slunce úsměvem a cestou si vesele hvízdal. Tak došel až k Vojtěchovu.

U vesnice leželo švédské vojsko a velitel právě přemýšlel, kudy se dát. Podezřelý pocestný ho upoutal a nechal si ho předvést. Krejčí si už nepískal, ale vypadal klidně. Nikomu nic neudělal, do ničeho se nepletl. Dnes bychom řekli, že byl apolitický. Chtěl si jít po svých, více ho nezajímalo. Jenže velitel na něj udeřil. Jak se dostane do kterých měst a vesnic, kde může narazit na císařské vojsko, kde sežene píci pro koně?

„Nevím, nikdy jsem tu nebyl," bránil se chabě pocestný.

„Bude tě to stát hlavu! Jsi určitě vyzvědač císařských!" hromoval Švéd.

Krejčí si už nepískal, ani se netvářil klidně. I apolitičnost je mnohdy k ničemu. Začali ho tlouct, ale nic se nedozvěděli. Nakonec byl za nohy uvázán za koně a Švédové jej vláčeli k lesu. Když poznali, že vypustil duši, odpřáhli jej a sami odtáhli.

Teprve potom se přiblížili zvědaví vesničané, našli nebohého krejčího a křesťansky ho pochovali. Na jeho hrob položili mramorovou desku s vytesaným křížem, nůžkami, jehlou, nití a náprstkem, protože tyhle věci našli v jeho ranci.

Když po letech stavěl vojtěchovský soused novou pec a potřeboval na ni plochý kámen, vzpomněl si na onen mramorový náhrobek. Ten by se mu hodil! Už tehdy se kradlo…

V noci kámen odcizil, zazdil do pece a spokojeně zatopil. Okamžitě se ozvalo naříkání a kvílení, celá pec se začala třást a hrozila zřícením. Chalupník honem oheň uhasil, kámen vyměnil a nové dílo sloužilo bez potíží ještě jeho vnukům. Desku vrátil krejčímu na hrob, kde ji najdete ještě dneska.

Vypravit se sem můžete třeba z nedalekého Skalského dvora. Kříž a nůžky jsou hezky zřetelné, ostatní nástroje už nelze rozeznat. U Vojtěchova je pořád nádherně, i krejčímu by se tu dneska líbilo. Určitě by si pískal, dokud by zas nepotkal zlé lidi…

Historie Vírského mlýnku

Vírští vždycky využívali vodní síly a dnes tu mají hned dvě přehrady. Dříve tu voda poháněla hamry, mlýny, textilku a také jednu atrakci. Údržbář vírské textilky Vincenc Navrátil (18801975) začal ve 40. letech 20. století vyrábět pro své děti pozoruhodný výtvor lidové tvořivosti a řemeslné zručnosti. Pokud jinde mají pohyblivé betlémy, Navrátil zkonstruoval na Rovečínském potoce nedaleko svého domu pohyblivý Vírský mlýnek.

Vodou poháněné zařízení obsahuje 72 figurek, které se pohybují na dvou podlažích v různých pracovních i humorných scénkách. Jsou v něm různí řemeslníci, ale i zápasníci, pijáci, hastrman, smrtka a také pod záchodem klovající kohout. Některé figury byly inspirovány skutečnými postavami z Víru. V 70. letech Vincenc Navrátil dotvářel tuto atrakci už za pomoci syna Adolfa.

V roce 1986 získalo mlýnek Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě. Zbytky originálu umístili zaměstnanci v depozitáři a na nádvoří muzea byla zprovozněna věrná kopie poháněná ovšem elektromotorem.

Protože vírským občanům mlýnek doma chyběl, došlo k výrobě druhé kopie restaurátorskou firmou Josefa Filipa z Velkého Meziříčí. Stavbu sestavil Jaroslav Havlíček, jenž také vytvořil vodní kolo na pohon. Atrakce byla slavnostně zprovozněna na konci září 2007 a čeká i na vaši návštěvu ve čtvrti Hrdá Ves.

---------------------

O soutěži

Soutěžní lokality: Bystřice nad Pernštejnem (kontaktním místem je městské muzeum), naučné stezky hradu Pernštejna (TIC Nedvědice), zřícenina hradu Zubštejna (TIC Bystřice nad Pernštejnem), Strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce, rozhledna Karasín, naučná stezka Štěpánovský čtyřlístek (Penzion Hodůnka ve Štěpánově nad Svratkou), Domanínský rybník (Rekreační středisko Domanínský rybník nebo Sportovní a rekreační areál Borovinka), Skalský dvůr (Hotel Skalský dvůr) a Vírský mlýnek (Obecní úřad Vír nebo Vagón bowling Vír)

Ceny: alespoň šest vyplněných rubrik se správnou odpovědí jedna volná vstupenka do Městského muzea v Bystřici nad Pernštejnem pro rok 2015; alespoň devět rubrik se správnou odpovědí jedna VIP vstupenka do Westernového městečka Šiklův mlýn na sezonu 2015; všech deset rubrik se správnou odpovědí postup do slosování o hlavní výhry: jízdní kolo v hodnotě sedmi tisíc korun, dárkový poukaz pro dvě osoby na jízdu BVP (tankem) a vstup do Westernového městečka Šiklův mlýn v hodnotě 932 korun, romantická večeře pro dva v hotelu Skalský dvůr, romantická večeře pro dva v Penzionu Hodůnka ve Štěpánově nad Svratkou, romantická večeře pro dva v restauraci Club Bystřice nad Pernštejnem, romantická večeře pro dva v restauraci Borovinka, Areál sportu a kultury desetkrát vstup do bazénu/posilovny, dvě vstupenky na divadelní představení v kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem, Vlastivědný sborník Bystřicka, knihy Na bystré vodě a Zubštejnské dědictví.