„Dobytek na pastvě v posledních dnech trpí,“ potvrdil zootechnik Vlastimil Havlík ze Zemědělského družstva Telč. „Zkuste stát celý den na rozpálené pastvině se vším tím hmyzem a uvidíte,“ nabádal.

Při pohledu na stádo ukryté v malém remízku je jasné, že není o co stát. „Nejhorší je stav pastviny, tekhle vyprahlá bývá až koncem srpna,“ povzdychl si zootechnik.

„Museli jsme začít krávy přikrmovat senem,“ dodal. Toho letos také nebude nazbyt. Mnohde se kvůli suchu nebudou sklízet otavy.

Ve starém kravíně je i 40 stupňů

Aby nebylo problémů málo, většina chovatelů se potýká s nedostatkem vody. „Přírodní napajedlo vyschlo už před týdnem,“ potvrdil ošetřovatel skotu Zdeněk Vazač. „Teď vodu čerpáme třikrát denně ze studny, ale tam už jí také moc není,“ dodal. Předpovídané srážky by byly požehnáním.

Zemědělské družstvo Telč má mimo masných krav na pastvinách také mléčné stádo v kravíně. Podnik se může pochlubit moderním volným ustájením dojnic. Uvnitř je příjemný chládek, minimum hmyzu a spokojené krávy.

„Ivestovat do kravína se vyplatí. Díky dobrému prostředí naše krávy netrpí ani v těchto dnech a dojivost klesá minimálně,“ pochvaluje si Havlík. „Na boj s hmyzem jsme si najali firmu, která natře stěny speciálním přípravkem, který hmyz na tři měsíce vyžene,“ přiblížil. Telčské krávy mají opravdové štěstí.
„Všude to tak ale nemají, znám staré kravíny, kde se v létě nedá kvůli čpavku dýchat a teplota přes 40°C není výjimkou,“ řekl.

Problémové zůstavají také vepříny, do kterých se tolik neinvestuje. Jedinou pomocí jsou otevřená okna a čerstvá voda. „Máme tady devadesát prasnic se selaty, a i když se snažíme větrat, prostředí se zhoršuje,“ řekl zootechnik, „na některých kusech je znát únava a zrychlený dech. Úhyn zatím naštěstí žádný nemáme.“

Odvážná družstva, jako je například to ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku, si nechávají postavit moderní velkokapacitní haly zahraničními dodavateli.
Setkat se tak můžete s automatickým spínačem větráků, mlžením dobytka vodou nebo s vyhřívanými napaječkami v zimě. Samozřejmě za příspěvek kraje i Evropské unie.