„Na všechny otázky jsme víceméně odpověděli ano, avšak u každé jsme uvedli nějaké ale," řekl starosta Stříteže Radek Štourač. „Jestliže se mě ministr zeptá, zda chci mít možnost ovlivňovat tvorbu zákona nebo výši příspěvku pro obce, nevidím důvod, proč bych měl říkat ne. Vzhledem k tomu, že se nás věc týká, ztratili bychom možnost získávat informace. Ekologické iniciativy doporučily starostům na všechno říkat ne, ale samy se jako první hlásily do pracovní skupiny. Chápu, že chtějí mít na vznik legislativy vliv, a úplně stejně jsme se zachovali my, jako obec Střítež," dodal Štourač.

Ne naopak odpověděli v Bukově, další z obcí v oblasti Kraví hora. Ta zahrnuje ještě Drahonín, Střítež, Milasín, Moravecké Pavlovice, Olší, Sejřek a Věžnou. „Vzhledem k tomu, že v naší obci proběhlo v roce 2013 referendum, ve kterém se většina občanů vyslovila proti spolupráci se státem v procesu výběru lokality pro umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů, odpověděli jsme na všechny tři otázky ne," sdělil starosta Bukova Jiří Vrbka.

Mládkovým otázkám předcházelo prohlášení, že nebude usilovat o prodloužení průzkumu ve všech sedmi oblastech v ČR a chce se soustředit na lokality Kraví hora a Horka na Vysočině. Tamní starostové ale tento přístup ministerstva i Správy úložišť radioaktivních odpadů, která výběr lokality zajišťuje, kritizovali.

Ministr tak vzal svůj návrh na zúžení počtu lokalit zpět, takže nyní jich je opět sedm. Ve všech se mají uskutečnit průzkumy. Ministr Mládek také řekl, že si neumí představit situaci, kdy by úložiště vzniklo tam, kde si ho obce nepřejí.

Úložiště, v němž mají být trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.

Ministerstvo se jednoznačně k došlým odpovědím na tři ministrovy otázky nevyjádřilo. „Došlá vyjádření si nejprve pozorně prostudujeme," řekl mluvčí ministerstva František Kotrba.

Obce z Kraví hory nevystupují jednotně. To starostové z lokality Horka na Třebíčsku a části Velkomeziříčska společně vystoupili z pracovní skupiny a připomněli referenda, v kterých lidé řekli NE úložišti.