Na kopec Vejdoch je lepší se vydat s dalekohledem. Ale i pouhým okem lze uvidět dvě města a dvě desítky městysů a obcí.

Velkou popularitu kopec získal před třemi lety, kdy byl na jeho vrcholu vztyčený Strom života. „Přemýšleli jsme tehdy, jak oslavit založení republiky. A v noci se mi zdál sen, v němž jsem stál na vrcholku Vejdochu pod kamenným křížem. Ráno jsem se probudil a věděl jsem, jak bude kříž na Vejdochu vypadat,“ vzpomíná starosta Jám Jiří Šikl.

V Jámách se rozhodli upravit k místu, kde „roste“ Strom života, novou cestu.
Ke Stromu života nad Jámami povede cesta obráceného desatera. Bude veršované

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkSe svou myšlenkou se svěřil místním obyvatelům, kteří ji záhy přijali za svou. Chtěli ovšem kříž vztyčit přímo v obci. „Já jsem ale chtěl, aby šlo o místo, kde může být člověk sám. Kde se může vyplakat a vykřičet tam své bolesti,“ vysvětluje Jiří Šikl.

Nakonec se mu podařilo ostatní přesvědčit. Pak potkal sochaře Petra Váňu a slovo dalo slovo. A prvotní myšlenka začala nabývat konkrétní obrysy. „Když Petr Váňa uviděl místo, kde má socha stát, tak mi řekl: pane starosto, budu šťastný, když se moje socha bude rozhlížet po vaší krajině,“ popisuje umělcovu první reakci Jiří Šikl.

Sportovní areál v Jámách slouží sportovnímu i kulturnímu vyžití.
Jámský sportovní areál je multifunkční: z dopravního hřiště je hned tancplac

Ke stromu života už tři roky míří kroky místních i lidí ze široka daleka. Lípy propletené do podoby kříže v sobě mají určitou symboliku. „Osm lipových pramenů znamená osmičková léta, která se proplétají ve špatném i dobrém. Ústí do kříže – symbolu naděje. A lípa je také národní strom,“ objasňuje Jiří Šikl.

Jámští teď společně s uměleckým kovářem Josefem Tulisem pracují na nové stezce, která poutníky ke Stromu života povede. Ta bude slavnostně požehnána v neděli 19. září.