Vozy tu jsou z období první republiky až po modernější kousky. Společné mají to, že jsou stále pojízdné. Jejich majitelé jsou patřičně hrdí, že s nimi do Nového Města sami přijeli. A nejeden návštěvník kvůli tomu nostalgicky zamáčkne slzu. Čtyřiaosmdesátiletý Ladislav Fajman nadšeně vyrazí k Tatrovce, jakmile ji uvidí. „S tou jsem jezdil na vojně i u hasičů,“ povídá důchodce dojatě a pouští se do vyprávění, co s ní všechno zažil.

Za volantem Tatry strávil desítky let. „To auto bylo schopné vyjet všechno. Nevadilo mu bláto, ani sníh. Pamatuji si, jak jsme s ním jezdili i pod skokanskými můstky. Terén mu nedělal žádné problémy. Ale i ostatní auta jsou tady úžasná, některá další taky poznávám a seděl jsem v nich. Jenže Tatra je jen jedna,“ dodává s úsměvem.

Operace křečových žil. Ilustrační foto.
Rychlá chirurgie v Novém Městě: operace křečových žil se zkrátí na jeden den

Organizátor výstavy Miroslav Růžička popisuje, že každý kousek je pojízdný. „Každé vozidlo sem přijelo po vlastních kolech, ne na nějakém kamionu nebo vleku. Týká se to motorek i automobilů. Dohromady jich tu máme přes osmdesát. To už je slušný počet,“ říká předseda Klubu historických vozidel Žďár nad Sázavou s tím, že kromě Vysočiny dorazili automobiloví veteráni i z dalších koutů republiky.

Majitelé veteránů se na Svatováclavských slavnostech loučí s uplynulou sezónou. Spokojený s ní je Josef Krupica. Ten do Nového Města přijel s červeným broukem. „Takhle velké setkání máme letos naposledy. Jsou to sice skvělá auta, jenže přes zimu s nimi člověk mnoho nenajezdí. Zase až za rok,“ dodává Krupica a pochvaluje si zájem lidí.

V Novém Městě na Moravě nyní takto opravují městské lázně.
Nová finská sauna i bazén. V Novém Městě zavřeli městské lázně kvůli opravě

Na druhém konci náměstí láká návštěvníky slavností trh. Vábí je vůně uzeného, sladkostí i bylinek. Stánkaři rozbalili své zboží a člověk neví, kam dřív skončit. Miloslav Stařík s rodinou to vyřeší jednoduše. „Prohlédneme si všechno. Když jsou v centru trhy, vždycky se přijdeme podívat. A nikdy to není to samé, pokaždé se najde něco nového,“ popisuje místní obyvatel.

Video: Na Vratislavově náměstí v Novém Městě si lidé užili trhy i přehlídku automobilových veteránů

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Jeho hlas se mísí se smíchem dětí. Ty totiž opodál sledují vystoupení žonglérů. Stačí tři míčky a hraná nešikovnost, aby nejmladší propukali v smích. Jakmile představení skončí, nadšeně vypráví rodičům, co všechno viděli. A pak zamíří zpátky k veteránům, kde jejich počet od poslední návštěvy opět narostl. Takovou příležitost totiž letos už mít nebudou.