Kromě tradičního určení vítězů z kategorie družstev i jednotlivců čekala letos účastníky novinka – vyhlášení absolutního vítěze celé soutěže.

Tím se stal student pořadatelské Střední školy technické Žďár nad Sázavou Josef Vondráček, který obsadil první pozici v kategorii frézování.

„Takový výsledek jsem vážně nečekal. Určitě to oslavím, ale jenom mírně, společně se svým kolegou z družstva,“ podělil se o své první dojmy osmnáctiletý Josef Vondráček ze Skleného nad Oslavou, který studuje třetím rokem obor Mechanik – seřizovač.

-------------------

Oproti loňsku účastníků přibylo, říká Libra

Soutěž Řemeslo Vysočiny, již pořádá Střední škola technická ve Žďáře, je téměř jediná svého druhu u nás. Nejen o soutěži, ale i o budoucnosti technických oborů hovořil pro Deník Jiří Libra, zástupce ředitele .

Je zájem o účast v soutěži vyšší než v minulých ročnících?
Oproti loňsku zájemců přibylo. Hlavně je ale větší obsazenost jednotlivých kategorií – většina škol vyslala soutěžící do všech třech disciplín.

V čem může účast v takové obráběcí soutěži studentům pomoci?
Mají možnost poměřit své vědomosti a dovednosti s žáky jiných škol a posoudit, jak na tom vlastně jsou.

Jsou mezi studenty velké dovednostní a vědomostní rozdíly?
Musím říci, že když jsme se soutěží začínali, byl docela problém ji vyhodnotit. Rozdíly byly docela výrazné. Ale během dvou až tří let se to postupně vyrovnalo, a teď mohu říci, že úroveň zúčastněných je přibližně stejná.

Mezi studenty poptávka po studiu technických oborů narůstá?
Zájem studentů roste, což je dobře, neboť technické profese jsou na trhu práce žádány.

Může podle vás současná krize vést ke snížení zájmu o absolventy technických škol?
Firmy, s nimiž spolupracujeme, mají o naše absolventy stále zájem. Navíc si myslím, že až se výroba po ochabnutí naplno rozjede, kvalifikovaní technici budou potřeba.