„Rozhodovali mezi pěti nabídkami, z nichž dvě byly finančně i právně zajištěné. Přednost dostala nabídka společnosti Bantiko s nabídnutou kupní cenou 30,5 milionu korun s garancí kupní ceny ve čtyřech splátkách rozložených do konce roku 2019,“ informovala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Zatímco pět let, co se kraj bývalou léčebnu snažil neúspěšně prodat, o ni nikdo neměl zájem, od letošního září se o ni „tahaly“ hned dvě společnosti. To nakonec před měsícem skončilo tím, že krajští zastupitelé konkurz na prodej zrušili s tím, že se až do konání zasedání zastupitelstva mohou hlásit ještě další zájemci, což využili tři.

Administrativní změna při přepisu na nového majitele proběhne až po dokončení transakce. „Převod nemovitostí na nového vlastníka a změna v zápisech katastrálního úřadu budou provedeny po zaplacení celé kupní ceny,“ dodala mluvčí.

Rozsáhlý komplex s lesoparkem, pěti pavilony a stovkami metrů účelových komunikací Kraj Vysočina prodával už od roku 2013. První cena byla stanovena na 50 milionů, postupně šlo už „jen“ o 18 milionů korun, které ale poslední nabídky opět převýšily. Sanatorium se zejména v 50. letech 20. století využívalo k léčbě tuberkulózy, později také plicních onemocnění a následně i jako léčebna dlouhodobě nemocných. Před uzavřením dlouhodobě ztrátového provozu na konci roku 2011 činil odhad investice do rekonstrukce zařízení, aby odpovídalo současným standardům, 250 milionů korun. I nyní ročně prázdný areál za nezbytnou údržbu „spolkne“ přes milion korun.