„Naše společnost jako jediná v termínu zveřejněném v záměru prodeje podala řádně nabídku na odkup areálu bývalého sanatoria. Po projednání v radě kraje, zcela mimo jakékoli stanovené podmínky, podal jiný uchazeč další nabídku, která byla k našemu velkému překvapení akceptována. Následně jsme byli vyzváni k případnému doplnění své nabídky a poté i k osobnímu společnému jednání. I tyto kroky jsme akceptovali a naši nabídku ještě navýšili, přičemž jsme byli ze strany představitelů krajského úřadu ujišťováni, že postup je zcela v souladu se zákonnými normami i pravidly kraje,“ uvedl v otevřeném dopise za společnost Bantiko Lukáš Hotárek.

Proto zástupce firmy podle jejich vyjádření překvapil návrh soutěž zrušit a vypsat novou, a to o to více, že kraj má již z jejich strany nabídku zajištěnou smluvní pokutou ve výši pěti milionů a podepsanou kupní smlouvu. „V případě, že dojde ke zrušení procesu prodeje, jsme připravení se právní cestou domáhat náhrady škody, která nám bezprecedentním postupem kraje vznikne,“ stojí v otevřeném dopise.

Vítěz letošních voleb v Novém Městě na Moravě Michal Šmarda.
Nové Město ovládlo Šmardovo uskupení. Bude spolupracovat s obcemi

Náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla nechtěl v pondělí stávající situaci kolem prodeje někdejšího sanatoria více komentovat. „V této chvíli se k tomu nechci blíže vyjadřovat, zítra věc projednají zastupitelé,“ konstatoval náměstek a dodal, že krajští radní doporučili zastupitelům výběrové řízení zrušit a vyhlásit nové tak, aby bylo otevřené pro všechny, s jasnými hodnotícími kritérii i výší splátek.

Rozsáhlý komplex s lesoparkem, pěti pavilony a stovkami metrů účelových komunikací se Kraj Vysočina snaží prodat už od roku 2013, aktuálně už posedmé v pořadí – první cena byla stanovena na 50 milionů, nyní šlo už „jen“ o minimálně 18 milionů, které ale podle informací kraje nabídky převýšily. Sanatorium se zejména v 50. letech 20. století využívalo k léčbě tuberkulózy, později také plicních onemocnění a následně i jako léčebna dlouhodobě nemocných. Před uzavřením dlouhodobě ztrátového provozu na konci roku 2011 činil odhad investice do rekonstrukce zařízení, aby odpovídalo současným standardům, 250 milionů korun. I nyní ročně prázdný areál za nezbytnou údržbu „spolkne“ přes milion korun.

Marie Dobrovolná provozuje veterinární praxi ve Žďáře nad Sázavou a v Novém Městě na Moravě.
Opuštěných zvířat přibývá. Ve městech žijí celé kolonie zdivočelých koček