„Kotel nám většinou vydržel dvacet let a ten nynější už pomalu dosluhuje. Jsme zastánci tradičního topení uhlím a dřevem, nechceme přecházet na elektriku ani na plyn. Kotlíková dotace je podle mého názoru skvělou příležitostí k pořízení nového kotle na tuhá paliva za minimální náklady z mé strany. Určitě do toho půjdu," řekl Řehoř Zdražil z Nového Města na Moravě.

František Šedivý ze Žďáru nad Sázavou naopak váhá. „Nejsem si úplně jistý, jestli je to právě pro mě teď výhodné. Druhým rokem mám kotel na tuhá paliva třetí emisní třídy. Dal jsem za něj třicet tisíc korun," sdělil svůj pohled na věc František Šedý.

Žadatelé o kotlíkovou dotaci by měli mimo jiné vědět, že je poskytována fyzickým osobám na výměnu kotle v nemovitosti určené k bydlení s nejvíce třemi bytovými jednotkami. Dotaci lze žádat nejen na kotel na pevná paliva, ale také na kotel na biomasu, kombinovaný kotel, plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo i na související stavební úpravy. Žadatel může získat maximálně 127,5 tisíce korun.

Součástí dotace může být také příspěvek na realizaci mikroopatření a to do maximální částky 20 tisíc korun. S mikropopatřením, kterým se rozumí například zateplení střechy nebo půdních prostor, oprava fasády, dílčí výměna oken a podobně, musí počítat ti žadatelé, kteří nedoloží Průkaz energetické náročnosti budovy s kategorií C a lepší.

Lepší vzduch

S kotlíkovou dotací přicházejí krajské úřady po celé České republice. „Cílem nabídnuté dotace je snížit znečištění ovzduší v našem regionu z lokálních topenišť využívajících tuhá paliva," vysvětlil Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.

„Od roku 2022 nebude podle platného zákona o ovzduší v České republice možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Už od roku 2014 smí být na český trh uváděny jen kotle 3. emisní třídy a vyšší, od roku 2018 to budou jen kotle 4. emisní třídy a vyšší," upozornil krajský radní Zdeněk Chlád.

Žádost o kotlíkovou dotaci je možné předkládat v budově krajského úřadu. „Pro obyvatele Vysočiny, kteří přijdou podat žádost osobně, bude určen vstup do budovy B, a to vchodem z nádvoří. Pro vstup na nádvoří je určen průchod z ulice Ke Skalce. Příjem osobně doručených žádostí bude probíhat pouze v úředních hodinách," informovala Eva Láníková z odboru regionálního rozvoje Kraje Vysočina.

Společně se žádostí je nutné doložit také přílohy, jako je například kopie výpisu z registru obyvatel, kopie dokladu o vlastnictví nebo spoluvlastnictví nemovitosti, fotodokumentace stávajícího kotle na tuhá paliva a další. Tiskopisy žádostí lze vyzvednout v sídle kraje nebo stáhnout z krajských internetových stránek.

Zájemci o kotlíkovou dotaci, kteří si nebudou jisti, jestli je jejich žádost správně vyplněna a zda mají všechny potřebné listiny, se mohou obrátit na krajské úředníky. „Bude jim umožněna předběžná kontrola předkládaných žádostí. Ta bude prováděna na stejném místě jako samotný příjem žádostí, tedy v budově B Krajského úřadu Kraje Vysočina. Kontrolovány budou pouze kompletně vyplněné žádosti se všemi potřebnými přílohami," sdělila Eva Láníková.