Největší akce svého druhu na Vysočině nabízí dle organizátorů tři tisíce zvířat a to láká všechny od dětí až po důchodce. „Podívej, mami, telátko,“ volá jeden z chlapců při pohledu na mládě. Vedle něj jsou v klecích vystaveni kozel, beran, ovce i kozy, jedna z nich i s mláďaty. Opodál jsou pak klece s kachnami. Některé jsou bílé, jiné zbarvené, nikdy však nechybí oceňovací list s podrobným popisem. Zájemci si tam mohou přečíst třeba jaký má tvar hlavy. Nebo délku krku.

Další exponáty jsou pak v místním domě kultury. Ten patří kromě několika málo králíčků zejména opeřencům. Rodiče ochotně zvedají děti, aby si prohlédly papoušky nebo viděly klec s kuřátky v předsálí. V samotném sále jsou pak klece se stovkami ptáků. Ti když se vylekají, peří jen létá vzduchem. Na pódiu jsou potom vystavené blyštivé poháry pro nejlepší.

Vezmeme rovnou dva

Tím to ale nekončí, vedle kulturního domu je stan, pod kterým návštěvníci obdivují drůbež. Některé z exponátů mají i cenovku. Stejně tak je cena také u některých z desítek králíků vystavených venku vedle stanu. A zřejmě se jedná o výhodnou koupi. „Vezmeme rovnou dva, za takovou cenu je jinde neseženeme,“ radí jeden z návštěvníků manželce.

Pro děti je k dispozici také dětské hřiště, velké oblibě se těší skákací hrad. Nechybí ani desítky stánků, kde je prostě vše od pouťových sladkostí přes hračky, ponožky a šperky až po občerstvení. Návštěvníci si tak mohou dopřát obligátní hranolky, párek v rohlíku, sýr v housce, ale třeba i oštiepok na grilu nebo držkovou polévku.

To vše za slunečného podzimního počasí, které z celé výstavy dělá opravdu vydařenou událost.