Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj větrníky nepodpořil, zájem investorů opadl

Žďársko - Větrné elektrárny v různých částech žďárského okresu v dohledné době nevzniknou. Jejich výstavba by podle zástupců kraje Vysočina měla být regulována, protože s sebou přináší i řadu nevýhod.

10.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Petr Šimr

„Krajinný ráz Vysočiny patří k nejvýznamnějším hodnotám území kraje. Vždy, když v minulosti došlo k necitlivým zásahům do krajiny, s následky se potýkáme po desetiletí,“ uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Větrná energie se krajským úředníkům nejeví tak výhodná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Náročnost výroby, dopravy a instalace zařízení včetně jeho napojení na distribuční síť nebo třeba stabilita přenosové soustavy jsou částí negativ. „Kde vzít energii k pokrytí spotřeby, když zrovna nefouká? Nechat v pohotovosti jiné běžné zdroje?“ uvažují zástupci kraje.

A protože kraj Vysočina se k dalším stavbám větrných elektráren nepostavil vstřícně, obce, které zajímalo jeho vyjádření, se už do větrníků nehrnou.

„Na kraji by měli sami vytipovat lokality, ve kterých by větrné elektrárny mohly stát,“ sdělil bystřický místostarosta Josef Vojta. Bystřičtí měli před časem dvě nabídky na stavbu elektráren.

„Investoři se ale v poslední době stáhli. Momentálně je větší zájem o stavby fotovoltaických elektráren, protože jejich realizace není tak složitá,“ dodal místostarosta.

Dvě nabídky na vybudování větrníků měli také v Rozsochách. „Zatím se u nás nic takového stavět nebude. Je to složité. Měla by větrná energie takový přínos, aby dostala přednost před rizikem poškození krajiny? Myslím si, že takové rozhodnutí by nemělo být na zastupitelstvech obcí, ale na odbornících,“ uvedl starosta Rozsoch Augustin Holý.

Investoři v některých obcích nabízeli finanční kompenzace, pokud tam budou moci stožár s větrníkem postavit. „Čistě teoreticky – souhlasili bychom kupříkladu se záměrem postavit elektrárnu v katastru Rozsoch těsně u hranic s Domanínkem. Ale Domanínek je už katastr Bystřice. Negativní dopady elektrárny by však pocítily obě obce, ale finančně bychom profitovali jenom my. To je hodně nefér a našim sousedům by se to pochopitelně nezamlouvalo,“ vysvětlil starosta Rozsoch.

------------

Větrníky na Žďársku

– případné záměry staveb větrných elektráren na Žďársku jsou navíc komplikovány přítomností Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy
– je nutné akceptovat veškerá nařízení o ochraně krajinného rázu, a to i pokud by se jednalo o stavby na hranici s CHKO Žďárské vrchy
– krajinný ráz například nesmějí narušovat stavby vyšší než dvacet metrů na volném prostranství nebo čnící více jak osm metrů nad obklopující lesní porost


Autor: Lenka Mašová

10.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Památník padlých byl postaven v blízkosti lip svobody.
10

Žďárští hledají stromy svobody

Na fotografii jsou žáci třídy 1. B paní učitelky Viery Buchtové z I. ZŠ v Novém Městě na Moravě. Příště představíme prvňáčky ze základní školy Palachova ve Žďáře nad Sázavou.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky z I. ZŠ v Novém Městě na Moravě

Sexuolog Petr Weiss dostal u soudu dva a půl roku s podmínkou

Vysočina – Vinen dle obžaloby a trest na dva a půl roku podmínkou na tři roky. Tak zněl dnešní rozsudek nad známým pražským sexuologem Petrem Weissem. Zároveň dostal zákaz řízení na dva roky.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Okříšky, Bystřice nad Pernštejnem – Od té doby, co se fotbalisté Okříšek vyhoupli do čela tabulky, nevyhráli. Po porážce do Pelhřimova a remíze ve Velkém Meziříčí přišla v 11. kole krajského přeboru domácí porážka od Bystřice.

O krampusy je ve Žďáře obrovský zájem, průvod přeložili k zimnímu stadionu

Žďár nad Sázavou – Velký zájem se strhl o chystaný průvod čertů-krampusů, který se ve Žďáře uskuteční v sobotu 25. listopadu v 17.30 hodin. Vstupenky jdou na dračku. „Proto jsme také místo původně plánovaného hřiště za sokolovnou akci přesunuli na ovál u zimního stadionu,“ řekl organizátor Radomír Fiksa.

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Žďár nad Sázavou – Plavební koridor v části Sázavy by si v budoucnu představovali představitelé žďárské radnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení