Zřizovatelské funkce ke Gymnáziu Pacov převezme od 1. ledna 2015 od kraje město. Novou strategii středního školství v kraji v úterý schválili krajští zastupitelé. Koncepce počítá se vznikem páteřní sítě center technického vzdělávání a odborného vzdělávání pro obchod a služby.

Podle radní pro školství Jany Fialové bude sloučením zajištěna stabilita středního školství v kraji. „Důvodem slučování škol a vzniku vzdělávacích center je trvalý pokles počtu žáků, kterých v posledních dvou letech ubylo na středních školách na Vysočině každoročně kolem tisícovky. To odpovídá asi čtyřiceti třídám," uvedla Fialová.

Ušetřené miliony

Změny by měly přinést milionové úspory na mzdách, energiích a také z prodeje budov. Sedmimilionové úspory osobních nákladů mají zůstat školám, které by je mohly použít ke zvýšení platů. Kvůli slučování by neměl být zrušen žádný z vyučovaných oborů.

Vedení kraje projednávalo studii dopadu demografického vývoje na střední školy už před třemi lety. Tehdy ale řešení odmítla některá města. První větší vlna slučování se uskutečnila v letech 2003 až 2005, kdy se dvaatřicet středních škol sloučilo do třinácti.

Studentů se dle šéfa odboru školství Miroslava Pecha slučování nedotkne. „Všichni dokončí obor, na který byli přijati," řekl Pech. Populační pokles by se podle něj měl změnit v nárůst v letech 2016 až 2017. Na počátku školního roku fungovalo v kraji pětasedmdesát středních škol, zřizovatelem třiapadesáti z nich je Kraj Vysočina.