„Našla se jedna firma, která má o areál zájem, nabídli 18 milionů a 150 tisíc korun,“ informoval radní Kraje Vysočina Vladimír Novotný. Jméno firmy zatím nechtěl zveřejňovat, dokud věc neprošla zastupitelstvem. Současná cena byla podle jeho slov stanovena na základě spodní hranice odhadu a rovněž s ohledem na to, jak areál vypadá nyní. Kraj na něj i tak ročně vynakládá nemalé finance.

Ilustrační foto
Snoubenci nacházejí oblibu ve sňatcích mimo obřadní síně

„Jenom 1,1 milionu vydáváme na temperování budov a údržbu areálu,“ upřesnil Novotný. Léčebna byla jako ztrátový provoz uzavřena ke konci roku 2011 a od té doby se ji kraj coby nepotřebný majetek snaží prodat.

Při prvních prodejích kraj požadoval, aby se v zařízení provozovaly zdravotnické nebo sociální služby, nyní už takový požadavek není. Kauce, která se při neuzavření smlouvy zájemci nevrací, má činit 300 tisíc korun, což je více než dříve.

Původní cena, za kterou se chtěl kraj svého zbytného majetku zbavit, byla v roce 2013 padesát milionů, pak byla snížena na pětatřicet, poté na třicet a ještě později na jednadvacet. V předchozích letech se sice objevilo několik zájemců o koupi, nicméně transakci se nikdy nepodařilo dovést do úspěšného konce. „Pokud byl o areál vážný zájem, nikdy potenciální kupující nedotáhl proces do stadia platby,“ potvrdila krajská mluvčí Jitka Svatošová.

Hlavní část výpravní budovy žďárského vlakového nádraží.
Ve žďárské nádražní hale budou sídlit policisté

Rozloha areálu s objekty z roku 1947 činí šest tisíc metrů čtverečních zastavěné plochy a necelých 18,5 hektaru ostatní plochy, zeleně, lesních pozemků a komunikací.

Sanatorium se nejdříve využívalo k léčbě tuberkulózy, později i netuberkulózních plicních onemocnění, a poté i jako léčebna dlouhodobě nemocných. Správně patřilo pod novoměstskou nemocnici, bylo však dlouhodobě ztrátové a navíc potřebovalo nákladnou rekonstrukci, takže se kraj rozhodl provoz ukončit. Před uzavřením léčebny činil odhad nutné investice do rekonstrukce, aby zařízení odpovídalo současným standardům, 250 milionů korun.