„Nyní probíhá opakované nabídkové řízení s možností prohlídky areálu. Nabídky mohou zájemci předložit do 30. října. Následovat bude jejich otevření, posouzení a projednání v radě kraje,“ potvrdila krajská mluvčí Jitka Svatošová.

Rozloha areálu s postupně chátrajícími objekty činí tisíc metrů čtverečních zastavěné plochy a necelých 18,5 hektaru ostatní plochy, zeleně, lesních pozemků a komunikací. V roce 2013 kraj za bývalé sanatorium požadoval více než padesát milionů korun, ale zájemce se neobjevil. O dva roky později byla cena snížena na pětatřicet milionů a loni v květnu krajští radní schválili cenu ještě o pět milionů nižší, než se letos dostali na současných jednadvacet milionů, což je méně než polovina původně požadované ceny. V předchozích letech se sice objevilo několik zájemců o koupi, nicméně transakci se nepodařilo dovést do úspěšného konce. „Pokud byl o areál vážný zájem, nikdy potenciální kupující nedotáhl proces do stadia platby,“ sdělila Svatošová.

Sanatorium, které bylo dokončeno v roce 1947, se zejména v 50. letech využívalo k léčbě tuberkulózy, později také netuberkulózních plicních onemocnění. V posledních letech před svým uzavřením zařízení sloužilo i jako léčebna dlouhodobě nemocných. Správně patřilo pod novoměstskou nemocnici, bylo však dlouhodobě ztrátové a navíc potřebovalo nákladnou rekonstrukci, takže se kraj rozhodl provoz ukončit. Před uzavřením léčebny činil odhad nutné investice do rekonstrukce, aby zařízení odpovídalo současným standardům, 250 milionů korun.

Prázdný areál léčebny je sice oficiálně uzavřen, ale kolemjdoucí se do bývalého lesoparku dostanou přes chatrný a na několika místech poškozený plot. „Co vím, tak místní lidé tam chodí na houby, mají tam svá místa,“ poznamenal František Voborný z Nového Města na Moravě.