V meziročním porovnání jejich počet klesl o 7,5 procenta, odliv se týkal cizinců i domácích hostů. Podle údajů, které zveřejnil Český statistický úřad, se v posledních třech měsících minulého roku snížila návštěvnost kraje přibližně o desetinu. V hotelech, penzionech a ubytovnách v této době přenocovalo 66 540 lidí.

Zkracování pobytů

Cestovní ruch v minulém roce doplácel na hospodářskou krizi, konstatoval Tomáš Čihák, ředitel krajské organizace Vysočina Tourism. „Lidé nemají tolik peněz na trávení volného času. Víme, že návštěvníci loni zkracovali pobyty v kraji a někteří ani nepřenocovali,“ řekl Čihák.

V závěru roku 2009 přijelo na Vysočinu méně domácích turistů - jejich počet meziročně klesl téměř o 12 procent na 57 tisíc. Mohlo to být způsobeno i teplým začátkem zimy, kvůli němuž byly později zprovozněny lyžařské areály. Cizinců přijelo přes 9 300, podobně jako v posledním čtvrtletí 2008. Úbytek domácích rekreantů se výrazněji promítl do snížení návštěvnosti Vysočiny i za celý minulý rok. V kraji se ubytovalo téměř 315 tisíc Čechů, což bylo o 7,7 procenta méně než v roce 2008. Počet zahraničních návštěvníků ve stejné době klesl o 5,9 procenta na 51 300.

Loňské snížení návštěvnosti se projevilo také v poklesu přenocování na Vysočině, a to o 6,5 procenta na 924 960. U cizinců se počet nocí strávených v kraji meziročně snížil dokonce o 17,6 procenta, u českých turistů evidovali ubytovatelé zhruba pětiprocentní pokles. Podle Čiháka se ale mnozí rekreanti ve statistikách nepromítají, například ti, kteří nocovali ve venkovských chatách, chalupách a malých penzionech.

Pro povzbuzení zájmu o Vysočinu teď kraj připravuje mediální kampaň, na niž bude čerpat evropskou dotaci. „V následujících dvou letech bychom měli mít možnost inzerovat a propagovat naše turistické atraktivity mnohem výraznějším způsobem než doposud,“ vysvětlil Čihák.

Kampaň bude zaměřena na domácí rekreanty, kteří tvoří drtivou většinu návštěvníků Vysočiny.

V zimě na běžky a na sjezdovky bude kraj lákat hlavně turisty ze sousedních krajů, letní část kampaně bude celorepubliková.