„Na zastupitelstvu jsme odsouhlasili odprodej pozemků Kraji Vysočina na výstavbu dvou bezbariérových objektů určených pro chráněné bydlení. Už v roce 2016 jsme s krajem uzavřeli smlouvu o smlouvě budoucí kupní,“ informoval novoměstský místostarosta Stanislav Marek.

Azyl by v Novém Městě na Moravě měli najít klienti s mentálním a kombinovaným postižením. „Kraj na domky pro chráněné bydlení obdržel dotaci a jednou z podmínek, aby mohl záměr uskutečnit, bylo, že musí pozemek na stavbu vlastnit,“ vysvětlil roli města v projektu výstavby domků pro handicapované Stanislav Marek.

Novoměstští zastupitelé odsouhlasili prodej pozemků o výměře okolo dvou tisíc metrů čtverečních na ulici Malá. Kraj za metr čtvereční zaplatí 750 korun. „Informovala jsem se na krajském úřadě a bylo mi sděleno, že pokud všechno půjde dobře, tak se začne stavět letos na podzim nebo příští rok na jaře. Že jsou na stavbu připraveni,“ prozradila Alena Lukášová z novoměstského úřadu.

Chráněné bydlení by mohli podle místostarosty v budoucnosti využít i klienti novoměstského Centra Zdislava. „I oni stárnou stejně jako jejich rodiče. Takto by mohli v budoucnu využívat třeba i toto nové zařízení,“ potvrdil Marek.

Přestože město již dříve pozemek Kraji Vysočina pro výstavbu domků pro handicapované slíbilo, vedli zastupitelé o prodeji rozsáhlejší debatu, v níž se diskutovalo mimo jiné o tom, že v Novém Městě se už delší dobu uvažuje o výstavbě důstojnější smuteční síně a tato lokalita by byla pro výstavbu vhodná.

„Pozemek byl už dlouhodobě plánován pro využití v rámci sociálních služeb. Původně tam ale byly navrhovány sociální služby jiného typu, něco na způsob azylového domu. Posléze jsme koncepci změnili a vyšli jsme vstříc projektu kraje, při němž budou postiženým poskytovány služby rodinným způsobem,“ vysvětlil starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

„Pro handicapované je to důležité i v souvislosti s tím, že v Novém Městě je denní stacionář Centrum Zdislava, kde tito klienti jsou, a ne vždy mohou po celý svůj život využívat pouze služby denního stacionáře. Z tohoto hlediska jde o službu, která pomůže lidem regionu,“ doplnil starosta.