Za nominacemi každoročně stojí studijní i volnočasové aktivity žáků i studentů. Odborná porota hodnotí jejich úspěchy. Z celkového počtu 157 návrhů na cenu Talent Vysočiny 2012 odborná komise nominovala celkem 92 žáků. Celková letošní částka navržená k rozdělení z krajského rozpočtu všem žákům jako odměna činí 277 000 korun.
Nejlepší z každé hodnocené kategorie získal desetiměsíční stipendium, ostatní pak jednorázový finanční dar. Vyšší studijní odměna je určena studentům středních škol. Cena hejtmana Vysočiny byla udělena třem žákům jednorázově v celkové výši 20 000 korun – získali ji: Vilém Hofbauer, Základní umělecká škola Jihlava, hra na trubku, Kateřina Švecová, Club sportů Jihlava, vodní lyžování, Ondřej Bartoš, Gymnázium Žďár nad Sázavou, matematika, fyzika.
Mezi nejúspěšnější oceněné patří Ondřej Bartoš, letošní absolvent Gymnázia Žďár nad Sázavou. Ondřej získal titul Talent Vysočiny v přírodovědné kategorii i Cenu hejtmana.
Čím jste si ocenění zasloužil?
Ocenění jsem získal za matematiku a fyziku, v obou oborech jsem v letošním roce vyhrál celostátní kola olympiád. Ve fyzice budu navíc pokračovat na mezinárodní fyzikální olympiádě, ta bude letos v červenci v Estonsku.
Jak dlouho se těmto předmětům věnujete? Co vás k tomu přivedlo?
Matematice a fyzice se věnuji asi tak od páté nebo šesté třídy, kdy jsem začal poprvé soutěžit. Tehdy to byly ještě kategorie pro základní školy a pak jsem v tom pokračoval. Hlavním podnětem pro mě bylo, že mě matika a fyzika bavily, a když jsem zjistil, že mi to jde a jsem v tom úspěšný, rozhodl jsem se tomu věnovat naplno.
Jste úspěšným řešitelem olympiád, jaké ocenění nebo výhra vám přinesly největší radost?
Největší radost mám z loňské mezinárodní fyzikální olympiády, která se konala v Bangkoku, kde se mi podařilo získat bronzovou medaili. Kromě toho jsem se účastnil středoevropské matematické olympiády v Chorvatsku, tam jsem obdržel bronz.
Letos jste odmaturoval na žďárském gymnáziu, jaké jsou vaše další plány?
Chystám se pokračovat ve studiu na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kam jsem byl přijat bez přijímacího řízení.
Teď vás čekají prázdniny, jak se chystáte využít volna?
Příští čtyři týdny se budu učit fyziku, protože se připravuji na další soutěž. Pak si konečně začnu užívat prázdnin, ale nikam do zahraničí se nechystám.
V minulosti jste jezdil na různá matematická a fyzikální soustředění. Jak takové soustředění probíhá?
Většinou přijede tak deset až třicet účastníků. Samotný program vypadá tak, že každý den se tři až čtyři hodiny učíme a zbytek dne se hrají různé týmové hry.
Martina Kovaříková