Vysočina – Ve Žďáře nad Sázavou se lidé vzpamatovávají z úterní tragédie ve střední obchodní škole. Několik studentů tam v úterý ráno pobodala šestadvacetiletá útočnice. Šestnáctiletý mladík zemřel a další dvě dívky utrpěly zranění.

Žena vnikla do budovy nikým nekontrolována, přestože je budova vybavena bezpečnostním systémem. „Máme dvě kamery v šatně a do vchodu se pouští jen přes čip. Jenomže na jedno otevření může dovnitř vejít hned několik lidí společně," popsal základní problém zabezpečovacích zařízení ve škole tamní student Michal. Informaci potvrdil i krajský policejní ředitel Radek Malíř a dodal: „U školy, která je zabezpečena čipy, by mělo být zajištěno, že ten, kdo jde, by neměl otvírat nikomu dalšímu."

Na cestě do Žďáru je školní inspekce

Tragický případ otevřel otázku, zda jsou školy dostatečně chráněny před vstupem cizích osob. Útok ve Žďáře ukázal, že žádné stoprocentně spolehlivé řešení v současnosti neexistuje. „Zpráva mne šokovala a nechávám zjišťovat veškeré informace. Okamžitě na místo posílám Českou školní inspekci. Chci touto cestou také vyjádřit soustrast rodině pobodaného studenta.," reagoval na tragédii ministr školství Marcel Chládek.

Odborníci z Krajského úřadu na Vysočině, který školy v oblasti zřizuje, chtějí v reakci na tragédii dosavadní pravidla bezpečnosti na vysočanských školách alespoň posílit. „Jedno nové opatření se může udělat hned, budeme apelovat na ředitele, aby zajistili dozor u vchodů do škol v ranních a odpoledních hodinách. Na děti a další osoby by měl dohlížet u dveří nějaký učitel nebo další zaměstnanec školy," konstatoval vedoucí krajského odboru školství, mládeže a sportu krajského úřadu Kamil Ubr.

Dozor by měl pomoci především ve školách v menších obcích, které ještě nemají zavedený bezpečnostní systém. „Navíc je tam ještě větší šance, že zaměstnanec školy bude od vidění dobře znát děti i osoby z okolí. Samozřejmě to ale není samospásné řešení, je to pouze jedna z okamžitých cest, jak bezpečnost u škol nějak zlepšit," konstatoval Ubr.

Čipy jako základ

Školy na Vysočině byly v posledních letech vybavovány elektronickým systémem, který vpouští do budov automaticky pouze učitele a jejich žáky. „Funguje to na principu čipových karet a cizí osoby, které je nemají, se musejí u vstupu nejprve ohlásit vedení školy. Bohužel ani tento způsob neřeší všechny situace, čehož byla bohužel důkazem právě žďárská tragedie. Byla to výjimečná situace, na kterou teď musíme nějak reagovat," dodal Kamil Ubr.

Žďárská střední škola, kde došlo v úterý ráno k tragedii, bude alespoň krátkodobě intenzivně hlídána. „Místo události bude celý úterní den i přes noc na středu střeženo," uvedla starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová.