Vyčlenění tří milionů korun na pořízení této techniky včera projednala krajská rada. Nákup semaforů ještě musí schválit krajské zastupitelstvo, které zasedne 20. září.

„Peníze na semafory pocházejí z propadlých kaucí zahraničních řidičů, kteří se na silnicích dopustili přestupku,“ prozradil náměstek hejtmana Libor Joukl s tím, že zmíněné peníze dostává kraj.

Letos už inkasoval šest milionů, zatímco loni to bylo jen půl milionu. „Dohodli jsme se s policií na zvýšené aktivitě u kaucí,“ vysvětlil Joukl navýšení jejich objemu.

Cizincům chybujícím na silnicích může být udělena kauce do 50 tisíc korun. Pokud se dostaví k projednání přestupku, jsou jim peníze vráceny. Jinak kauce propadá.

Polovinu z letošní celkové sumy dostane policie, aby si mohla nakoupit lepší vybavení. Zbývající díl chce kraj použít právě na zvýšení bezpečnosti provozu na silnicích.

Kraj se chystá semafory ještě letos instalovat například u přechodů pro chodce nebo na nebezpečných místech. Ta by pak měla fungovat jako vzorová.

Čtyři města už nabídku v písemných vyjádřeních přivítala. Brodská radnice by chtěla mít inteligentní semafory v ulici Humpolecká, Třebíč by si přála zvýšit bezpečnost v ulici Horácká. K návrhu se ještě nevyjádřila krajská Jihlava. „Dopravní komise projedná nabídku příští týden,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.