„Jeden ze zastupitelů přišel s podezřením, že se z kamenolomu ztratil kámen. Na jeho obvinění jsme neprodleně reagovali podáním trestního oznámení na neznámého pachatele pro podezření z krádeže, a zároveň jsme v kamenolomu zadali audit,“ potvrdil novoměstský starosta Michal Šmarda.
Otázku hospodaření v kamenolomu otevřel na veřejném zasedání zastupitel Zdeněk Kadlec. „V materiálech pro jednání je uvedeno, že v kamenolomu je zásoba kameniva za milion sedm set padesát osm tisíc korun. To bylo k 31. prosinci 2016. Od té doby se asi něco prodalo, bylo toho za necelých šest set tisíc korun. Podle dokumentace už tam ale není nic. Chybí asi sedm tisíc tun kameniva. Bylo by dobré, kdyby byla vyslána nějaká kontrolní komise,“ prohlásil Zdeněk Kadlec.
Kamenolom spadá pod správu Technických služeb, které jsou jednou ze společností Nového Města na Moravě. Šéf Technických služeb František Laštovička už o nesrovnalosti věděl. „Kvůli počasí se nám nepodařilo udělat inventuru k 31. prosinci 2016. Nicméně jakmile to počasí dovolilo, byla inventura provedena a při ní se zjistila chyba v účetnictví. Při výkazu výroby ekonomka podniku zavedla do zásob recyklaci. Chyba už je napravena,“ podotkl František Laštovička.
Jeho slova potvrdil také interní audit, který město zadalo. Při něm byl zjištěn skutečný stav kameniva v kamenolomu i administrativní pochybení, které jednatel Technických služeb předem avizoval. „Podezření, že kámen chybí, se nepotvrdilo. Na druhé straně je ale jasné, že v kamenolomu byl velký administrativní nepořádek. O výsledcích auditu jsme informovali i policii a na základě zjištěných skutečností bylo trestní oznámení odloženo,“ sdělil Michal Šmarda.
„K žádnému odcizení, tak jak to bylo na začátku prezentováno, nedošlo. Budeme muset ale napříště zamezit tomu, aby nedocházelo k nesrovnalostem při výrobě ani při prodeji kameniva,“ dodal místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek.
Nedostatky v účetnictví mají svou dohru. Jednatel Technických služeb na svou funkci rezignoval. „Už jsme zvolili nového jednatele, který se seznámil s výsledkem auditu a budou na něm nyní nápravná opatření,“ vyjádřil se Michal Šmarda.
Těžba v kamenolomu je v současné době na čas přerušena. „Podali jsme žádost o zahloubení, to znamená o to, abychom mohli těžit další patro. Už bylo vydáno povolení, nicméně není ještě pravomocné,“ poznamenal Michal Šmarda.
Pokud se městu podaří získat povolení k další těžbě, bude muset nový jednatel rozhodnout o tom, jakým způsobem mají práce v kamenolomu pokračovat. „Ve hře je i varianta pronájmu kamenolomu, je to jedno z možných řešení,“ prozradil Stanislav Marek.