„Nerozumím tomu. Ptala jsem se kolik zaplatím a jestli jsou už zrušeny regulační poplatky. Lékárnice mi všechno ukazovala na účtence, ale vůbec nechápu, jak k tomu číslu došla. Poplatky prý nezrušili, ale z celkové ceny mi těch třicet korun odečetli. Takže pro pacienty by to asi mělo být lepší,“ krčila včera v poledne rameny Hana Orgoňová, která vycházela z jedné ze žďárských lékáren.

V praxi to poslední týden vypadá tak, že pacienti nechápou cifry na účtenkách a lékárníci znovu vysvětlují. Ti lidé, co spěchají, raději nad složitou a nelogickou kalkulací mávnou rukou.

„Kdoví, jak to je. Teď už se v tom nevyzná vůbec nikdo a v lékárně vám mohou napočítat co chtějí. A nikdo jim nic nedokáže,“ prohlásil rozhořčeně další z pacientů, jenž změnu nepochopil.

„Na jednu krabičku je doplatek 40 korun, tak jak je možné, že za tři to udělá 140 korun? To už se tady všichni zbláznili?“ dodal muž.

Lékárníci jsou ovšem rozhořčeni neméně. Volali po plošném zrušení regulačních poplatků, aby nedocházelo k obcházení zákona, požadovali zprůhlednění tvorby cen léků, ale stal se opak.

„Cenotvorba léků u nás dosáhla totální absurdity. Je prakticky nevysvětlitelná a na první pohled hodně nelogická a matoucí. Jediná možnost je sedět u počítače a pacientům ukazovat, co se dělá s přepočtem ceny. Proč je to u dvou balení jinak než u třech a tak dále,“ uvedl jednatel žďárské Lékárny u Asklepia Vilém Frendl.

Co se tedy konkrétně změnilo? Regulační poplatky nikdo nezrušil, ale nově se odečítají přímo z doplatku na lék. Když lékárník položky „prožene“ počítačem a zjistí, kolik klient doplatí za tři krabičky léku, od výsledku se odečte třicet korun, tedy onen regulační poplatek. Ten v této chvíli ale pozbývá svůj původní význam, protože pacient ho už neplatí, ale naopak jej dostane zpět. Pokud je ale doplatek minimální, to znamená nižší než třicet korun, regulační poplatek pacientovi nikdo neodpustí. Má třeba doplatit dvanáct korun, ale z peněženky vytáhne třicet.

Zdá se to složité? Navíc se seniorům stejně jako dětem snížil ochranný limit na polovinu, tedy na 2 500 korun. Starší lidé nad 65 let věku, kteří ho využívají nejčastěji, jej nyní rychle překročí a nezbude jim než se spolehnout na pojišťovnu s tím, že jim peníze nad limit uhradí jako dosud i nadále.

„Započitatelné doplatky se u seniorů starších 65 let masivně zvýšily i v případech, kde předtím nebyly. Na vrácení ze strany pojišťoven tak dosáhne během krátké doby většina z nich a těžko říct, kde pak na to budou pojišťovny brát. Co se za minulý rok ve zdravotnictví ušetřilo, to se zase rozpráší,“ dodal Vilém Frendl.

---------------

Jak rozluštit účtenku z lékárny?

Za jedno balení léku Lokren zaplatíte například ve žďárské Lékárně u Asklepia 30 korun, za dvě 35 korun a za tři 52,50. Výpočet vznikne podle složitého vzorce, přičemž CV je cena od výrobce.