„Tak především zvýšený pitný režim, pak Sázava,“ popsal stručně a s úsměvem Roman Lorenc, jeden z kovářů pracujících u ručních kovadlin na dvoře Šlakhamru, způsob, jak přežít několikahodinový pobyt na prudkém slunci a nad sálající kovářskou výhní. „Na horko jsme zvyklí, tak to zase tak moc nevnímáme, i když už určitě nějaký ten úpal nebo úžeh při nějaké akci byl. Rozdělili jsme se, takže až se to otočí, půjdeme se vykoupat,“ dodal profesionální kovář, který na akci dorazil se svým synem Jakubem od jihomoravského Hodonína. „Uvidíme večer,“ poznamenal Jakub Lorenc.

Pitný režim vhodně doplňovalo studené pivo. Nealko prý ale není ono. „Pivo je přece samý iont, a my potřebujeme doplňovat iontové nápoje, když hned všechno vypotíme,“ smál se kovář.

Na dostatečný přísun tekutin v horkém dni dbali také rodiče u svých dětí, které se tentokrát ve Šlakhamru pustily po stopách imaginárního zločince, jenž ukradl vzácný pohár. Měly se tak prostřednictvím různých úkolů seznámit s detektivní či kriminalistickou prací.

„Děti to baví, takže nevidí, neslyší, nemají žízeň ani hlad. Já za nimi běhám s lahví vody a hlídám, aby si nesundávaly kšiltovky. To dlouhotrvající vedro je už úmorné, ale myslím, že to vadí spíše dospělým než dětem. Navečer se ještě plánujeme stavit na Dářku a vykoupat se,“ prozradila Dana Šímová, která s přáteli a dvěma dětmi přijela do Šlakhamru ze Ždírce nad Doubravou.