Přijďte na Den s Deníkem do Svratky. V centru od 14. hodin

„Je to kámen úrazu. Spíše než koupaliště je třeba toto místo nazvat veřejně přístupnou vodní plochou. Aby mohlo být koupalištěm, muselo by splňovat velice přísné hygienické podmínky, jako například přítomnost plavčíka, toalety, kabinky pro převlékání a další,“ uvedl starosta Svratky Boris Jakubík.

Nic z toho nelze splnit bez mnohamilionových investic. Město však momentálně splácí úvěry, kterými pokrylo náklady na výstavbu čistírny odpadních vod. „Uvědomuji si, že tato otázka lidi tlačí a bolí. Ale Svratka se prostě vydala tímto směrem zajištění základních ekologických požadavků a ty nemají pro lidi viditelný efekt,“ soudil starosta.

V padesátimetrové nádrži zásobené vodou z lesa tak platí koupání na vlastní nebezpečí. A ještě „pár“ let platit bude. „Až splatíme dluhy za čističku, čekají nás další. Pustíme se totiž do druhé etapy budování kanalizace, což znamená zatížení dalšími šedesáti miliony,“ představil plány Boris Jakubík.

Milovníci letních radovánek ze Svratky si však v koupališti nezaplavou ani po dokončení kanalizace někdy v roce 2010. „Připravujeme lokalitu pro výstavbu rodinných domů. Náklady na její dokončení se budou pohybovat někde mezi osmi a deseti miliony korun,“ řekl Jakubík. „Takže budoucnost koupaliště bych neviděl v blízké době růžově,“ dodal.