Někteří provozovatelé koupališť uvítali první zákazníky už v polovině tohoto týdne.

První den zdarma

„Otevřeli jsme už ve středu. První den provozu, kdy se neplatilo vstupné, přišlo asi 170 lidí,“ odhadl zaměstnanec velkomeziříčského koupaliště Palouky Bohuslav Hamr.

Ve Velkém Meziříčí začali s napouštěním bazénu již dříve, obvykle otevírají k 1. červnu. Avšak tento rok chladné počasí dovádění ve vodě nepřálo. Jako novinku letos provozovatelé zavedli turnikety na vstupné.

„Hodina vyjde na deset korun, celodenní vstup je za padesát,“ uvedl Bohuslav Hamr s tím, že děti, senioři a osoby s průkazem ZTP mohou využívat zlevněné vstupné.

Od včerejšího dne se koupou také lidé v Bystřici. Tamní bazény však začali kvůli nepříznivému počasí napouštět až v závěru minulého týdne, a proto Bystřičtí vodu ohřáli. „Při napouštění byla voda teplá jenom osm stupňů, a než by se prohřála, trvalo by to moc dlouho. Tak jsme ji přihřáli prostřednictvím tepla z biomasové kotelny,“ poznamenal bystřický starosta Karel Pačiska.

Voda v tamních bazénech tak bude korespondovat s letními teplotami, a rozhodně se do ní nemusí obávat ponořit i ti méně otužilí. „V plaveckém bazénu je teplota asi 25 až 26 stupňů, v dětském a rekreačním osmadvacet,“ upřesnil šéf Areálu sportu v Bystřici nad Pernštejnem Zdeněk Mašík.

Výše vstupného zůstává stejná jako loni, co se novinek týče, v průběhu letní sezony na koupališti přibude stůl na stolní tenis, lehátka a slunečníky.

O víkendu je velká pravděpodobnost, že si „zabrouzdají“ i lidé ve Žďáře nad Sázavou. Alespoň provozovatelé krytého bazénu, ke kterému tamní brouzdaliště patří, to slibují. „Máme nějaký drobný stavební problém a doufám, že se nám ho rychle podaří odstranit a v sobotu otevřeme,“ předpokládá správce areálu Lubomír Černý.

Žďárští mohou využít i služeb blízkého koupaliště v Přibyslavi na sousedním Havlíčskobrodsku, které je od Žďáru vzdálené přibližně čtvrt hodiny jízdy autem.

„Jezdím tam pravidelně. Mají to tam pěkné a čisté, navíc ze Žďáru je to do Přibyslavi kousek. Co mi také zbývá, když se chci vykoupat. Voda v rybnících mi způsobuje vyrážku a ve Žďáře se o koupališti jenom mluví, ale to je asi tak všechno,“ konstatoval Petr Zábojník ze Žďáru nad Sázavou.

Příznivci koupání, ale i provozovatelé koupališť se mohou těšit, že alespoň víkend by měl být podle jejich představ. Ačkoliv meteorolové na sobotu předpovídají nejenom teploty kolem třicítky, ale i občasné bouřky, ochladit se má až v závěru víkendu. Příští týden je pak očekáváno polojasno s občasnými srážkami a teplotami kolem 20 °C.

----------

g