„Na srpen žádnou takovou akci nechystáme,“ podotkla Libuše Vránová z Muzea Velké Meziříčí. Zároveň dodala, že červencové kostýmované prohlídky byly dílem krajské organizace Vysočina Tourism. Zámek tehdy navštívilo během jednoho víkendu celkem 514 osob, což je výrazně více, než tomu bývá obvykle.

„Kolik přijde lidí o běžném víkendu, to lze říci jenom těžko. Návštěvnost je kolísavá a odvíjí se například od toho, jaké je zrovna počasí. Pět set lidí je ale opravdu maximum,“ dodala Libuše Vránová. Kromě prohlídky interiérů velkomeziříčského zámku tam nyní na zájemce čeká výstava s názvem Tanec života v knihách Jakuba Demla. Expozici, která byla vytvořena u příležitosti letošního padesátého výročí smrti tohoto spisovatele, lze zhlédnout až do 18. září 2011.

Vysočina Tourism propaguje turistické atraktivity Vysočiny už od roku 2008. Orientuje se hlavně na domácí turisty, jichž je ročně až devadesát procent celkového počtu. „Akce jsou však zajímavé i pro místní obyvatele,“ uvedl Tomáš Čihák, ředitel Vysočina Tourism. Kraj Vysočina patří v celostátním srovnání mezi regiony s nejnižší návštěvností. Podle Čiháka má však kraj potenciál pro další rozvoj turistiky. Dlouhodobě nejnavštěvovanější turistickou atrakcí Vysočiny je zoologická zahrada v Jihlavě. Loni tam zavítalo téměř 227 tisíc osob. V žebříčku ji pak následují jihlavský aquapark Vodní ráj a Westernové městečko Šiklův mlýn u Zvole na Bystřicku.