Příští týden se začne podle kastelána Karla Straky stavět u svatostánku zapsaného v UNESCO lešení. „Nechceme tam plachtu nechávat přes zimu a riskovat, že by se do památky mohl dostat sníh,“ řekl Libor Karásek z telčské pobočky Národního památkového ústavu.

Milionové náklady

Oprava poškozené části vyjde podle památkáře na tři sta tisíc korun. „Rekonstrukce však tímto neskončí a bude mnohem nákladnější. Vichřice totiž ukázala, že trámy jsou ve špatném stavu,“ dodal Libor Karásek.

Dřevo v krovech je na některých místech napadeno cizopasnými organismy. „Je tedy nutná oprava trámů nejen v místech, kde je poškodila vichřice. Rekonstrukce se dočká i celá krytina střechy, která už je také v nevyhovujícím stavu. Na to vše se ale vrhnou klempíři a tesaři až na jaře,“ podotkl Karásek.

Jak tvrdí Karel Straka, náklady půjdou do milionů. „Pohybovat se budou okolo šesti milionů korun. Peníze na ně přislíbilo ministerstvo kultury,“ doplnil kastelán s tím, že pokud získají finance do konce roku, mohli by krovy zpevnit ještě letos.

Šedozelenou střechu kostela svatého Jana Nepomuckého však nečeká pouze rekonstrukce, v budoucnu se má změnit i její barva. „Záměrem památkového ústavu je natřít ji na červeno, aby ladila s ambitem okolo kostela. Kdy to ale bude, zatím nikdo neví. Možná za rok, možná za pět let. Záleží, kdy se na to podaří sehnat peníze,“ vysvětlil Libor Karásek.