V regionu je i spousta dalších, možná trochu pozapomenutých, památek. „Na prvních místech v žebříčku se objevily známé i méně známé destinace. Spousta krásných míst ale na objevení stále čeká. Mnoho návštěvníků Vysočiny možná neví o premonstrátském klášteře v Nové Říši, který byl založen již ve 13. století,“ připomenul Juraj Bóna, ředitel společnosti T-Mobile pro Českou republiku, která společně s agenturou CzechTourism žebříček těch nejlepších turistických cílů na Vysočině sestavila.

TOP 10 lokalit v kraji Vysočina podle počtu aktivovaných datových balíčků

1. Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

2. Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

3. Telčský dům – stálá výstava o historii a pověstech Telče a jejího okolí

4. Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

5. Zámek Náměšť nad Oslavou

6. Hrad Kámen – romantický hrad na skále ze serpentinitu

7. Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

8. Síň Lipských aneb První české MÚZYum

9. Expozice Jaguar v Třebíči

10. Muzeum strašidel Pelhřimov

Svatostánek na Zelené hoře se na pomyslné první příčce drží právem, neboť je jednou z památek zapsaných v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. „Zelená hora je naší chloubou. Je opravdu nádherná. Kostel svatého Jana Nepomuckého je perlou mezi podobnými stavbami nejen na Vysočině. A je to doslova magické místo,“ chválil místní památku žďárský obyvatel Josef Musil.

Druhým nejvyhledávanějším cílem turistů na Vysočině se stala zoologická zahrada v krajském městě. „Já památky moc nemusím, děti to nebaví, a pak jsou protivné. Tak raději jezdíme za zvířátky a za zážitky,“ řekla Dagmar Válková z Krnova.

Ani třetí nejčastěji navštěvované místo na Vysočině není velkým překvapením. Telčský dům, historický objekt, který ožil prastarými příběhy a legendami, láká k návštěvě především rodiny s dětmi.

Vysočina má co nabídnout. A nejsou to jen známé a nejčastěji vyhledávané památky. Na své si tu přijdou velcí i malí. Milovníci adrenalinu, příznivci historie a unikátní architektury i vyznavači pobytů v přírodě.

„Já mám Vysočinu strašně ráda, i když tam jezdívám méně, než bych chtěla. V České republice je spousta hezkých a zajímavých míst a nelze je poznat všechny. Takže to střídáme, jednou jedem tam, pak zase na nějaké jiné místo. Ale na Vysočinu se letos určitě ještě jednou přijedeme podívat,“ slíbila Válková.