Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel na Zelené hoře je ještě státu, církve žádají také půdu

Žďársko - Kdo se bude se začátkem příštího roku oficiálně starat o žďárskou památku zapsanou na seznamu UNESCO kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, v této chvíli ještě není jasné. Podle zákona o církevních restitucích o kostel asi před půl rokem požádalo Státní pozemkový úřad Biskupství brněnské, předběžně se počítalo, že se začátkem dalšího roku už bude unikátní dílo barokní gotiky církve.

16.11.2013
SDÍLEJ:

Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.Foto: Lenka Mašová

„Existují zákonné lhůty a ještě jsme neobdrželi žádné rozhodnutí, takže kostel je stále v majetku státu a pod správou památkového ústavu v Českých Budějovicích," uvedl duchovní Římskokatolické farnosti Žďár nad Sázavou II Vladimír Záleský. „Ani my ještě nemáme konečné vyrozumění. Kostel svatého Jana Nepomuckého je dál v naší správě a jak to bude od Nového roku, ještě není možné sdělit," řekla Jitka Skořepová z územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Úpravy kostela

I přesto se již žďárská farnost po dohodě s památkáři začala starat o nutné úpravy kolem chrámu. „Začali jsme už s nějakými drobnějšími opravami z našich prostředků, už se uskutečnilo několik brigád," poznamenal Záleský. Až dojde k převedení památky na církev, ta plánuje ponechat poutní areál otevřený pro turisty. Do kostela se vrátí pravidelné bohoslužby, které ale nebudou omezovat průvodcovskou službu. Kostel na Zelené hoře se výrazně podílí na cestovním ruchu ve Žďáře nad Sázavou, v minulém roce ho navštívilo téměř sedmadvacet tisíc lidí.

V rámci restitucí vznesla svoje požadavky na navrácení původních majetků ve žďárském okrese i další církevní společenství, nejčastěji se jedná o zemědělskou půdu. Například kongregace Milosrdných Sester Těšitelek Božského Srdce Ježíšova požaduje pozemky v Dalečíně, Unčíně, Chlumu, Prosetíně, Bolešíně, Rovečném, Sulkovci a Víru na Bystřicku, Římskokatolická farnost ve Svratce dvě desítky pozemků tamtéž, velkolosenická římskokatolická farnost zase půdu ve Velké Losenici na Žďársku.

Třináct pozemků v katastru Blažkova na Bystřicku požaduje Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Novém Městě na Moravě.

„Jedná se o menší zemědělské pozemky, je to dohromady asi deset hektarů. Historicky je to nejčastěji půda, kterou evangelické církvi kdysi odkázali její členové v závěti," uvedl novoměstský evangelický duchovní Vojtěch Hrouda. „Do konce roku musíme mít shromážděny potřebné náležitosti včetně veškerých dokladů," dodal další novoměstský evangelický farář Zdeněk Šorm s tím, že mimo jiné dříve měla jejich církev jiný název než nyní, což je v dokumentech rovněž nutné doložit.

O navrácení půdy požádal i Farní sbor Českobratrské církve ve Veselí, který se hlásí o pozemky v katastru Polomi u Sulkovce na Bystřicku. Svých zemědělských pozemků v katastru Moravce na Velkomeziříčsku se dožaduje rovněž Kongregace Milosrdných Sester svatého Karla Boromejského.

Autor: Lenka Mašová

16.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení