Původní plány na výstavní síň pro ojedinělou sbírku přerostly v projekt rozsáhlejší úpravy budovy. „Město získalo pozůstalost rodiny Bödefeldovi. Jednou z podmínek přijetí této pozůstalosti bylo vybudování výstavní síně pro díla otce Jitky Bödefeldové Josefa Kosinky. Z myšlenky na vybudování galerie se projekt rozrostl do nápadu zrekonstruovat budovu v rozsáhlejším měřítku,“ uvedl starosta města Martin Mrkos.

Stará radnice, která je pomyslným středobodem města, není v současné době bezbariérová. A právě na to se hodlá město zaměřit. „Pokud se lidé s pohybovými problémy potřebují dostat do druhého patra, třeba na svatbu nebo vyřazení maturantů, mají velké problémy. Jedním z pilířů rekonstrukce je tedy zajistit bezbariérovost a pohodlnou prostupnost i pro osoby s nějakým omezením,“ popsal zásadní proměnu Mrkos.

Do práce na kole. Ilustrační foto
Za čistší ovzduší i bezpečnější město: Žďárští vyjedou Do práce na kole

Plány vedoucí k bezbariérovosti jsou veřejností vítané. „Vnučka měla na Staré radnici svatbu. Já ale špatně chodím, takže dostat se vůbec přes vstupní schody bylo hodně náročné. To stejné i uvnitř budovy. Je dobře, že se na to myslí a něco se změní. Stará radnice je krásná, ale nějaká modernizace neuškodí. Zvlášť, když bude pomáhat,“ myslí si Dana Křížová ze Žďárska.

Před budovou tak vznikne rampa, která zlepší přístup. V budově město plánuje vybudovat výtah. Problémem je i podlaha v atriu, která není ve stejné výšce jako vstup, a proto zde jsou schodové bariéry. Během oprav dojde k jejímu sjednocení. V návaznosti na změny vzniknou v obou patrech budovy nové bezbariérové toalety. „V horším stavu je i současná vzduchotechnika. Proto se opravy vztáhnou i na ni a na kompletní výměnu technických rozvodů,“ dodal k jednotlivým zásahům starosta.

Stojany na kola ve sportovním areálu Pilák někdo „oblékl“ do dámského spodního prádla.
Kalhotkový streetart: Žďárský Pilák někdo oblékl do dámského spodního prádla

Současná galerie zůstává na svém místě. Ta nová, kde v budoucnosti vystaví díla ze získané sbírky, své místo najde v zadní částí atria. Realizace projektu je naplánovaná na období od podzimu letošního roku do léta roku 2023.

Ve sbírce o téměř 200 obrazech v ceně asi půldruhého milionu korun je přibližně polovina děl právě od Josefa Kosinky. Zbývající plátna pocházejí od různých malířů, kteří mají často vazbu na Vysočinu. „Výstava zde už zůstane. Průběžně jen budeme obměňovat jednotlivé obrazy ze sbírky,“ uvedla k výstavě a umělecké sbírce místostarostka města Ludmila Řezníčková.

Sbírka obrazů je ve Žďáře nad Sázavou už nějakou dobu. „První výstava se uskutečnila v domě kultury po jejich převozu sem. V současné době jsou obrazy uloženy v depozitáři Regionálního muzea a čekají na svůj nový domov,“ doplnil informace mluvčí města Matěj Papáček.