„Kormoráni přilétají na Žďársko rok od roku dříve a pobývají tady delší dobu. V minulosti se sem dostali obvykle až někdy v listopadu,“ uvedl Jaromír Čejka ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy.

Letos byly první kusy viděny na vodních plochách v regionu již v srpnu, nyní jejich počty na rybnících přesahují stovku.

Čtyřsethlavá hejna

„Hlavní vlnu ale teprve očekáváme. Kromě Rendlíčku a Matějovského rybníka se kormoráni pravidelně zastavují i na Stříbrném rybníce v Polničce nebo Velkém Dářku, kde nejsou výjimkou ani čtyřsethlavá hejna,“ vyjádřil se Petr Kulhánek, vedoucí úseku rybářství žďárské společnosti Kinský. Jednou z oblíbených zastávek kormoránů byl v minulosti i Veselský rybník v Novém Veselí, ten je ale v současné době vypuštěný, ptáci by tam proto neměli dostatek potravy.

Kormoráni velcí se živí z převážné části rybami, které loví i v hejnech. „Jsou to predátoři, kteří klidně ve skupině zaženou ryby na břeh. Ty pak často hynou kvůli poranění, která jim tito ptáci způsobí,“ vysvětlil Petr Kulhánek. Podle něj si kormoráni vybírají převážně ryby do váhy jednoho kilogramu, například síhy, candáty nebo i štiky.

„Preferují hlavně ryby světlé, štíhlé a lesklé, které jsou dobře vidět i pod zakalenou vodní hladinou. Vhodnou potravou jsou také ty ryby, jež se jim snaží unikat ve větších hejnech,“ popsal Jaromír Čejka.

Jelikož je kormorán velký v České republice zvláště chráněn, hospodáři za škody, které jim tento pták na jejich rybnících způsobí, dostávají od kraje Vysočina finanční náhrady. Stejně tak tomu je například v případě chráněných vyder.

Kormoráni se na Žďársku podle zkušeností ochranářů i rybářů zdržují přes zimu a pak obvykle zhruba do března, kdy odlétají na svá hnízdiště. Ta mají například v Maďarsku, Rakousku či na jihu Moravy, kde je možné je vidět na nádrži Nové Mlýny.