Akce bude tentokrát rozprostřena na dvě místa, s novoměstskými včelaři se lidé mohou setkat jak na Vratislavově náměstí, tak také v areálu arboreta za budovou bývalé polikliniky. „V arboretu budou mít pro zájemce připraveny přednášky učitelé včelařství a zkušení včelaři. K vidění tam také bude prosklený úl, ukázka tvorby voskových svíček a další aktivity,“ informoval jeden z organizátorů Zdeněk Tatíček.

Také Vratislavovo náměstí bude od rána vonět medem. „Bílá paní bude nabízet krupičnou kaši slazenou medem, připravíme také bramborové placky s medem a medové pečivo. Návštěvníci se mohou těšit také na medovinu, medové pivo, ochutnávky medu a podobně,“ popsal Zdeněk Tatíček.

Na slavnostech medu si užijí nejen dospělí, ale také děti. Na ty nejmenší čeká mimo jiné malování na obličej, kvízy a soutěže. Medové slavnosti navíc doplní i oblíbený farmářský trh. „Jako pokaždé nabídnou prodejci speciality všeho druhu, mléčné i masné výrobky, čerstvou zeleninu a ovoce, koření, pečivo nebo cukrovinky,“ vyjádřila se Alice Hradilová z Horáckého muzea, které novoměstské farmářské trhy pravidelně organizuje.

Medové slavnosti, jež jsou v Novém Městě na Moravě synonymem končících prázdnin, se konají od roku 2007.

akladatelem této tradice byl tehdejší předseda Horáckého sdružení lidových řemesel kraje Vysočina Richard Klauda. Jeho cílem bylo vytvořit tradici, která by vedla k ozvláštnění všedního života nejen obyvatel města, ale i všech jeho návštěvníků. „Dědictví předků chceme spojit s životem moderního člověka a jeho sounáležitosti s přírodou. Dnešní věděcko-technický pokrok nás od přírody odtahuje aniž si to uvědomujeme,“ vysvětlil tehdy svou motivaci k založení nové tradice Richard Klauda.