1. Plamínek z Betléma

Světlo betlémské je pro nás už tradičním symbolem Vánoc. V Novém Městě na Moravě jej každoročně přináší v předvečer Štědrého dne pastýř, který ale ještě před tím, než předá zářivý plamínek do lucerniček, odvypráví přítomným vánoční příběh. „Stalo se to už tradicí, také letos přineseme Betlémské světlo 23. prosince v 18 hodin na Vratislavovo náměstí," potvrdil Jiří Kinc, zástupce novoměstských skatů, kteří plamínek z Betléma přivezou a předají.

2. Měřínské představení

Příběh narození Ježíše Krista zopakují také v letošním roce v Měříně a to přímo na Štědrý den. Dvě téměř šedesátiminutová představení začínají v 10 a ve 20.30 hodin. Kromě živých herců vystoupí i zvířata, chybět nebude velbloud, koně, ovečky a dokonce i roční štěně, které absolvuje svou první hereckou premiéru. A stejně jsou na tom i někteří lidští herci. „Například anděl bude v letošním roce také jiný, než na kterého byli diváci po léta zvyklí," řekla organizátorka Tereza Motyčková.

3. Betlémy z Netína

V Netíně tamější Spolek netínských betlémářů na své vánoční výstavě představí více než stovku betlémů. „Všechny jsou papírové, vystřihované a jsou majetkem našeho spolku. Všechny jsme si koupili a vystříhali," vyjádřila se jednatelka spolku betlémářů Věra Prušová. Výstavu je možné navštívit ve dnech 24. až 28. prosince na netínské faře.

4. Děti a řemeslníci

Unikátní lidový betlém bude k vidění ve Žďáře nad Sázavou. Svou premiéru si dílo, na němž se podílí spousta amatérských řezbářů, odbylo už v loňském roce, přesto i letos může nabídnout něco nového. „Přibyly další figurky, opět přišlo vyřezávat okolo osmdesáti lidí," uvedl farář Vladimír Vojtěch Záleský ze žďárské farnosti. „Mezi novými figurkami je mimo jiné spousta řemeslníků, hrající si děti nebo maminky s dětmi. Přibyly i některé stavby, jako jsou například kapličky nebo boží muka," dodal farář. Unikátní betlém bude vystaven na Boží hod vánoční, tedy 25. prosince od 14 do 17 hodin v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

5. V hlavní roli lyže

Už po pětačtyřicáté se v poslední den v roce setkají v Polničce především příznivci lyží a recese. „Silvestrovské dovádění a Novoroční výšlap začíná v 10 hodin, sraz je před restaurací Polnička. Jde o tradiční sportovně-zábavné dopoledne v běhu na historických lyžích. Dospělí jsou zváni v historickém nebo netradičním oblečení, děti na klasických lyžích," vyjádřil se místostarosta Polničky Luboš Zeman. „Pokud nebude sníh, což je dost pravděpodobné, tak děti poběží jen tak, bez lyží a dospělí s lyžemi přes rameno," dodal Luboš Zeman. V loňském roce roztančily polničku Marfušky ze známé pohádky o Mrazíkovi, které rozesmály přítomné obecenstvo svými tvářemi jako jablíčky, dlouhými chemlonovými copy a historickými lyžemi na ramenou. Ani letos se fantazii účastníků meze klást nebudou.

6. Na kole do nového roku

„Přijďte mezi nás, cyklisté jsou veselá parta," lákal zájemce o Novoroční jízdu předseda cyklistického oddílu TJ Žďár Jiří Štěpánek. Ať už nám příroda dopřeje či nedopřeje sněhovou nadílku, první den v roce patří tradičně cyklistům. „Bude to už sedmdesátá třetí jízda. Sraz je u žďárského městského úřadu ve 12 hodin, přijít může kdokoliv," řekl Jiří Štěpánek. Zájemci o cyklojízdu si mohou vybrat ze dvou tras, i když podle slov organizátora se nakonec vždycky shodnou na tom, že se vrátí k tradici. „Většinou jezdíme do Vysokého, pak zpět k Zelené hoře, kterou objedeme. Pak zamíříme do Polničky, do Račína a k Vápenici, kde už bývá dost lidí zmořených. Tak se přesuneme do nejbližší restaurace a tam ukončíme naši jízdu za zdravím,"řekl Štěpánek.