„Za patnáct let prošlo komunitou 384 lidí, z toho 136 žen. Asi třetina z nich řádně dokončila celý roční program, další zhruba třetina nedokončených léčeb je úspěšně završena zařazením se do společnosti a do pracovního procesu. Zhruba tři čtvrtiny našich klientů trpí spolu se závislostí ještě dlouhodobým duševním onemocněním ti pak využívají v domácím prostředí k podpoře některé ambulantní služby," vysvětlil vedoucí Terapeutické komunity Sejřek Jan Sobotka.

Léčba prací

Podle jeho slov je účinnost léčby v terapeutických komunitách předmětem výzkumných studií již čtyři desítky let. „Výzkumy potvrzují léčbu v komunitě jako nákladově efektivní, vzhledem k tomu, že u šedesáti procet ze všech klientů, kteří nastoupili do programu, dojde k významnému zlepšení v oblasti užívání drog, kriminality a zdravotního stavu. Odpovídá to vlastně tomu, že třetina klientů u nás dokončí program řádně a další třetina se s mírnou dopomocí zařadí do společnosti. Vzhledem k tomu, kolik se u nás léčí klientů dlouhodobě duševně nemocných, je to vynikající výsledek," uvedl Sobotka.

V Sejřku s klienty pracuje tým deseti odborníků, mezi kterými jsou psychologové, pedagogové, terapeuti či sociální pracovníci. Významnou úlohu při léčbě hraje také pracovní terapie v keramické či kovářské dílně. V komunitě nově funguje Sociální podnik KOVOLES, obecně prospěšná společnost, která dává práci i dlouhodobě nezaměstnaným lidem v Sejřku a jeho okolí.

Pro bývalé klienty pracovníci komunity pořádají absolventské komunity, při nichž se mají možnost znovu setkat a sdělit si svoje zkušenosti z života po vyléčení. Často přijíždějí i se svými rodinami.

Poděkování

„Jezdím na absolventskou komunitu načerpat klid, potkat známé tváře a taky znovu poděkovat terapeutům, díky kterým jsem tam, kde jsem," uvedla k nedávnému setkání dvaatřicetiletá maminka tříleté holčičky pracující jako prodavačka. „Jsme rádi, že i v této finančně složité době jsme se dožili věku, kdy dostáváme občanský průkaz. Za chvíli přijde plnoletost a věřím, že klientům a stejně tak společnosti budeme prospívat i nadále," uzavřel Jan Sobotka.