Rekonstrukce začne v září a v polovině srpna příštího roku by měla být hotová. „Výkopové práce budou zahájeny sedmadvacátého září. Do prosince bude probíhat rekonstrukce inženýrských sítí, a to převážně v pravé části ulice ve směru od pošty. V zimních měsících dojde k přerušení stavby bez omezení provozu,“ přiblížil harmonogram prací mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček.

V zimním období budou výkopy pouze provizorně zakryté. „Nebudou zacelené asfaltem, ale jiným materiálem, například štěrkem. Na jaře a v létě bude pak probíhat rekonstrukce povrchů. Dvanáctého srpna 2022 by měla být rekonstrukce pěší zóny hotová,“ informoval Matěj Papáček.

Rekonstrukce vyjde na částku dosahující bezmála pětadvaceti milionů korun. Pěší zóna projde radikální proměnou. „Čeká ji generální oprava a výměna veřejného osvětlení, přibude tam zeleň a městský mobiliář, opraví se povrchy komunikací a inženýrské sítě. Bude tam nainstalovaný i zemní rozvaděč pro případné menší akce, které se tam budou konat,“ přidal další informace první muž žďárské radnice Martin Mrkos.

Výkopové práce začnou 27. září 2021
Hotovo bude 12. srpna 2022
Stavba vyjde na 24 755 900 korun

Jízdní pruh bude ze stávajících patnácti metrů zúžený na pouhých pět. Chodníky se naopak rozšíří. „Jízdní pruh bude vydlážděný žulovou kostkou a bude i nadále sloužit pouze cyklistům a vozidlům dopravní obsluhy. Pěší zóna zůstane pěší zónou,“ ubezpečil místní obyvatele žďárský starosta.

Radnice hodlá sjednotit i městský mobiliář. „Bude jednotný s mobiliářem, který je na zrekonstruované části náměstí. Oproti stávajícímu stavu přibudou navíc stojany na kola,“ nastínil Martin Mrkos.

„A pokud jde o zeleň, tak v úseku od ústí náměstí až po křižovatku u pošty přibude deset jilmů. Tyto stromy byly vybrány s ohledem na to, že budou růst v městském prostředí. Jsou charakteristické jistou odolností vůči němu,“ dodal.