I letos by měl být pro obilí dostatečný odbyt a farmáři by za něj měli opět dostávat dobře zaplaceno. Na Obilnářském fóru ve Žďáru nad Sázavou to potvrdil předseda Agrární komory Jan Veleba.

"Dneska říci odhad je velmi brzo, do žní se všechno může změnit," upozornil Josef Kubiš z komory. V jednotlivých regionech se situace liší - někde je obilí značně poškozeno, jinde zatím mohou farmáři očekávat skoro rekordní sklizeň. Odhadovaná úroda sice patří k nižším, pro tuzemsko by ale postačila. Domácí spotřeba obilí činí 5,75 milionu tun.

V tomto roce startují nákupy obilí na výrobu bioetanolu. Kvůli zajištění dostatečného množství suroviny dnes zemědělcům nabízeli majetkový vstup do svých podniků výrobci krmiv i nové lihovary. Zemědělci chtějí vyjednat dlouhodobé smlouvy i podíl na zisku, podle nich větší provázanost zajistí stabilitu pro farmy i zpracovatele.

Poptávka po obilí by mohla být i ze zahraničí, kde některé porosty také utrpěly nepříznivým počasím. Podle komory by za tunu krmného obilí měli zemědělci po žních požadovat nejméně 3000 korun a u obilí pro potravinářské účely alespoň 3500 korun.

Ceny obilí stoupají od loňského roku, kdy se v Česku kvůli dlouhodobým dešťům ve žních objem sklizeného obilí meziročně snížil zhruba o 17 procent. Ve srovnání se stejným obdobím loni jsou nyní vyšší zhruba o 30 až 40 procent. Na zdražování kromě zpracovatelů doplácejí i chovatelé prasat a drůbeže.

Česko již prodalo veškeré obilí, které v předchozích letech od farmářů v rámci intervenčních nákupů skoupil stát. Světové zásoby obilí jsou nyní nejnižší za posledních 20 let. Poptávka stoupá kvůli rostoucí výrobě biopaliv.

V tomto roce má český stát možnost uskladnit 540.000 tun obilí. Vzhledem k nízké intervenční ceně se dá očekávat, že zájem o takový prodej obilí bude nízký, podobně jako loni. Tehdy Státní zemědělský intervenční fond vykoupil jen kolem 1500 tun.

Obilí je nejdůležitější plodinou pěstovanou na českých polích. Zaujímá přibližně 60 procent orné půdy a pěstitelům přináší největší tržby. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo loni obilím oseto 1,532 milionu hektarů polí, v tomto roce se podle odhadu komory navýšily plochy zhruba o 20.000 hektarů. Data ČSÚ budou k dispozici koncem tohoto měsíce.

Veleba uvedl, že komoře se nepodařilo zapojit pěstitele do jedné velké odbytové organizace - společný prodej obilí by jim měl zajistit lepší podmínky na trhu. Čeští zemědělci zaostávají i hektarovým výnosem, který se v průměru pohybuje do 4,5 tuny, zvýšit by se měl nejméně o jednu tunu. Porosty jsou málo hnojeny, a proto obtížněji odolávají chorobám i výkyvům počasí.