Na kampaň Zvěřinové přispěla strana asi 400 tisíci korun, o které se ale v některých položkách dělí s krajskou kampaní. Ostatní - benzin, naftu, telefon manažerovi, tisk a kopírování letáků nebo jídlo a svačiny pro brigádníky - si hradí ze svého.

Nejméně roční kampaň už ji údajně přišla na 180 tisíc. „Můj muž mi řekl, ať si odložím nějaké peníze aspoň na pohřeb,“ usmála se kandidátka, která za posledních pár týdnů stihla objet 96 obcí v okrese.

Slámečka: Mítink je mrháním peněz

Z větší části na sponzory se v předvolebním klání spoléhá Josef Mach (KDU-ČSL). Letáky nebo třeba čaje, které kandidát rozdává, mu věnují jako sponzorské dary jeho přátelé. Celkové výdaje svých sponzorů odhaduje Mach na statisíce. „Samozřejmě si například benzin nebo posezení s přáteli hradím sám, ale přesné číslo nechci zveřejňovat, nemám k tomu důvod,“ dodal starosta Osové Bítýšky.

Na celkových asi 600 tisíc korun přijde prý volební kampaň Jaromíra Brychtu (ODS). 400 tisíc činí příspěvek z centrály, 100 tisíc věnovali sponzoři a 100 tisíc uhradil žďárský starosta ze svého. „Nejdražší položkou jsou reklamy v novinách, spoty, billboardy, vydávání magazínů v celém okrese a reklamní předměty. Ušetřil jsem na mohutných setkáních s občany. Myslím, že slibování čehokoli na mítinku nemá cenu. Za člověka by měla mluvit jeho práce,“ vyjádřil se Brychta.

Na konečné sumě se ještě nezastavily účty kandidáta Jana Slámečky (KSČM). „Číslo se bude pohybovat do sta tisíc korun. Většinu tvoří podíl strany. Sám si hradím jen velmi málo, zejména náklady spojené s autem,“ řekl Slámečka.

Jeho kampaň neprovází žádné mítinky. „Jsem proti jakýmkoli show. Přijde mi to jako mrhání penězi. Lidé nepřijdou, snad jen, když zazpívá někdo známý, a na to já nemám peníze,“ vysvětlil Slámečka.

Na 50 až 60 tisíc korun přijde volební kampaň Květoslava Šafránka. Ten uvedl, že si vše hradí sám. „Strana uhradila jen návrh plakátů,“ dodal bohdalovský starosta.

Tři čtvrtě milionu má k dispozici senátor Josef Novotný (SNK-ED). „Sám jsem do kampaně investoval asi do sta tisíc korun – zejména na cesty a benzin. A samozřejmě spoustu času,“ odpověděl na dotaz Žďárského deníku Novotný.

-------------

Celkové náklady na kampaň:

Josef Novotný asi 850 tisíc
Jaromír Brychta 600 tisíc
Dagmar Zvěřinová asi 580 tisíc
Josef Mach statisíce
Jan Slámečka 80 až 100 tisíc
Květoslav Šafránek 50 až 60 tisíc
Zdeněk Tomášek ? (včera nezvedal telefon)