VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolejiště na půdě modeláři nestačí, staví další

Žďár nad Sázavou – Běžný rodinný dům ve žďárské Smetanově ulici, ve kterém žije se svojí rodinou šestačtyřicetiletý Radislav Wimmer, skrývá na své půdě úplně jiný svět. Do jedné podkrovní místnosti se nadšenému fandovi všeho, co se týká železnice, podařilo vtěsnat modelové kolejiště vypiplané do nejmenších detailů.

27.10.2010 1
SDÍLEJ:

Svět modelové železnice má Radislav Wimmer na půdě svého domu ve žďárské ulici Smetanova.Foto: Deník/Libor Plíhal

Každý, kdo tam zavítá, je ihned pohlcen atmosférou trojice železničních stanic, houkajících vlakových souprav a krajiny, která si v ničem nezadá s tou skutečnou.

„Kolejiště jsem začal stavět již v roce 1989, kdy jsem položil základní rám. Další tři roky pak trvalo vytváření dřevené konstrukce, pokládání kolejí,“ popisuje Radislav Wimmer, který v současné době provozuje obchod s elektronikou. Po sedmileté pauze, kdy pomáhal bratrovi s budováním známé stylové hospůdky Vagón v Polničce, se vrátil opět k výstavbě modelového kolejiště. Intenzivně pak na něm pracoval až do roku 2004. A co si představit pod intenzivní prací?

Práce po nocích

„Od podzimu do jara jsem tam každý den trávil večery, většinou tak od osmi až desíti hodin večer, když už se daly děti spát. Někdy jsem pracovat vydržel do jedné, někdy až třeba do tří ráno. Sám jsem na to ale nebyl, pomáhali mi samozřejmě i kamarádi,“ zdůrazňuje modelář.

Někdy se do práce ale natolik zabral, že nestihl sledovat čas a jeho tělo pak odmítlo poslušnost. „Pájel jsem třeba drátky a ve čtyři hodiny ráno jsem najednou cítil bolest na ruce. Zjistil jsem, že mě přemohl spánek a pájka mi spadla přímo na ruku,“ vzpomíná se smíchem na jednu z kuriózních příhod Wimmer.

Všechna práce, pomoc kamarádů a podpora i vypomáhání rodiny ale nakonec šťastně skončily tím, že Radislav Wimmer mohl analogově řízené kolejiště v roce 2004 v den svých čtyřicátých narozenin zprovoznit. Výsledek? Na viditelné části modelové železnice, která zaujímá plochu kolem 5,25 krát 2,1 metru, se běžně prohání kolem dvanácti vlakových souprav zároveň, a to po zhruba 140 metrech kolejí.

Co skrývají odstavná nádraží?

Další mašinky a vagony, dohromady opět kolem dvanácti souprav, se ale skrývají na takzvaných odstavných nádražích, které návštěvník na první pohled vidět nemůže. Za plentou je navíc položeno ještě nejméně 150 metrů kolejí. A další vlaky jsou vystaveny ve vitrínkách na zdi, kde čekají na svoji příležitost.„Nejvíce si asi cením soupravy zvané Vindobona, kterou jsem sehnal teprve letos. Jedná se o starší, ale na svoji dobu velmi moderní motorovou soupravu, která jezdila hlavně v šedesátých letech minulého století,“ popisuje Radislav Wimmer.

Ve chvíli, kdy žďárský modelář usedá za řídicí pult, jehož podoba je takřka shodná s pultem skutečného výpravčího, stává se pánem celého kolejiště. To je řízeno analogově pomocí devíti set telefonních relátek a zhruba pěti kilometrů kabelů.

Vše je napojené na centrální panely. Dění lze pohodlně sledovat také na obrazovkách, díky nimž má „výpravčí“ přehled i o tom, co se děje na odstavných nádražích umístěných za plentou.

Pokud chce člověk sledovat celé dění na kolejišti, musí si na návštěvu království Radislava Wimmera vymezit delší dobu. Kolejiště totiž žije svým samostatným životem, je to malý svět ve světě.

Po kolejích jede jedna vlaková souprava, nad ní po viaduktu supí další. Zhasne-li Radislav Wimmer ve své půdní místnosti světlo, nelze si nevšimnout, že ve vagonech se dokonce svítí. Mašinky houkají a blíží-li se k železničnímu přejezdu, ten samozřejmě zareaguje světelnými i zvukovými signály.

Samostatnou kapitolou je pak krajina v okolí kolejí. Tvoří ji především tři železniční stanice – Karlovice, Jedlová a Kamenný vrch.„Jak jsem na ty názvy přišel? Svolal jsem rodinnou radu, vzali jsme si drážní jízdní řád a každý měl za úkol vybrat dvacítku názvů stanic, které se mu nejvíc líbí. Z nich jsme vyselektovali tuto trojici, přičemž jen ten Kamenný vrch jsem trochu změnil, původní název je totiž Čertův vrch,“ vzpomíná modelář.

Ačkoliv jsou staničky vybudovány podle konkrétních názvů, jejich vzhled je ryze smyšlený. Díky tomu se tak na poměrně malou plochu vejdou nejen obydlená městečka se svými domy, obchody, kostelem, hřbitovem a samozřejmě i železničními stanicemi, ale také spousty lidských příběhů.
Těch si ale mezi lesy, viadukty, skalami a silničkami všimne jen pozorný návštěvník. V krajině modelového kolejiště totiž nechybí trampská osada s několika čundráky kempujícími pod skalou, dvojice oddávající se milostným radovánkám za autobusovou zastávkou, zraněný cyklista, kterého srazilo auto a spěchá k němu sanitka, nebo dokonce i oběšenec. „Je tam vše, co život přináší,“ shrnuje Wimmer.

Vzhledem k tomu, že stávající půdní prostory již nadšenému modeláři přestávají stačit, rozhodl se pro rozmach, a to do žďárského domu kultury. Ve sklepních prostorách tohoto zařízení společně se svými přáteli vytváří kolejiště, jež bude velikostně to současné dokonce ještě převyšovat. Řízeno by mělo být nikoliv analogově, ale digitálně – přes počítač.

Místnost, kterou má žďárský vlakový nadšenec se svými pomocníky nyní k dispozici, měří odhadem 14 krát 9 metrů. Kolejiště bude zaujímat zhruba 50 metrů čtverečních a jeho tvar má být postaven do písmene U po části obvodu místnosti. Návštěvníci pak budou procházet vnitřní částí tohoto „účka“.

Půl kilometru kolejí

Co se týče délky kolejí, vlakoví nadšenci mají nakoupeno zatím 360 metrů kolejiva, ale do budoucna zvažují až půl kilometru.„Budou tam samozřejmě i skrytá nádraží, takže ve finále by tam mohlo jezdit klidně osmdesát souprav, které se budou různě měnit,“ plánuje Wimmer, ovšem zároveň podotýká, že začátky nebudou nijak lehké. Železniční modelářství je drahý koníček, jen samotná mašinka vyjde na pět tisíc korun, jeden vagon na tisícikorunu.

Sklepními prostory domu kultury se budou prohánět i vlakové soupravy, které mají patnáct až dvacet vozů. I proto budou muset ti, kteří zatouží vidět nové kolejiště, zaplatit nějaké vstupné. Radislav Wimmer v místnosti se svým budoucím vlakovým královstvím také vybudoval plochy, na které budou moci svá loga umístit případní sponzoři.

A jaká krajina bude na návštěvníky nové turistické atrakce v domě kultury čekat? V místnosti, jejíž vchod připomíná vjezd do železničního tunelu, najdou například žďárské vlakové nádraží, Zelenou horu, zastávku v Hamrech nad Sázavou, stanici v Nedvědici, nezbytný hrad Pernštejn či mohutný viadukt v Dolních Loučkách. Vlaky budou koleje brázdit také přes Nové Město na Moravě a kolem Ski hotelu.

Vše má být vybudováno opět v poměru 1:87. „Snažíme se, aby vše bylo co nejvíce věrohodné. Pořídil jsem si laserový měřič a se synem jsme měřili nádraží, výšku oken… Syn pak data zpracuje v počítači, udělá plány a pak už se vystřihuje z kartonu a lepí a lepí,“ popisuje náročný koníček Radislav Wimmer.Co se týče uspořádání a vzdálenosti jednotlivých objektů, tam reálnosti pochopitelně nebude moci být učiněno zadost – natolik místnost prostorná není.

První návštěvníci možná už o pouti

Lidé by modelový svět železnice ukrytý ve sklepě žďárského „kulturáku“ mohli vidět již příští rok na jaře, v době tradiční pouti.V tu dobu podle Wimmera nebude kolejiště ještě zcela dokončené, ale i to bude pro návštěvníky určitě zajímavé.„Alespoň uvidí, jak takové dílo vzniká - budou moci srovnat část, která už je hotová, s tou, na níž se teprve pracuje,“ konstatuje modelář, u nějž láska k železnici začala již v dětství, kdy od rodičů dostal první vláček na hraní.

Jeho zalíbení v tomto oboru jej neopustilo ani s přibývajícím věkem - vyučil se jako železničář, na průmyslovce v Břeclavi poté vystudoval obor doprava a přeprava.

Deset let pracoval na dráze, pak u profesionálních hasičů.Právě na železničním učilišti poznal svoji manželku, jež má pro jeho zálibu naštěstí pochopení „Někteří lidé, když mé kolejiště uvidí, říkají, že musím být buď rozvedený, nebo mít milionovou ženu. Pravdou je, že moje manželka je skutečně hodně tolerantní,“ uzavírá Wimmer.

Autor: Jana Nedělková

Místo události:
27.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 25 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK/NICE OSIV A SADBY Stránecká Zhoř. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Organizace práce na skladě náhradních dílů, vedení evidence, zajišťování zásobování náhradními díly , Požadujeme SŠ nebo VŠ příslušného technického zaměření, Zvýhodněné stravování, možnost ubytování, Prvníá kontakt telefonicky nebo emailem. Pracoviště: Agro - měřín, a.s., Zarybník, č.p. 516, 594 42 Měřín. Informace: Miroslav Pech, +420 723 682 526.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 25 000 Kč

Obsluha zařízení na zpracování kovů Obsluha lisovny zinku - krátkodobé zaměstnání. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Náplň práce: obsluha stroje a zařízení včetně plynové tavící pece dle provozních pokynů, doplňování materiálu do zásobníků strojů, manipulace s materiálem, dodržování technologického postupu, preventivní údržba provozního zařízení, kontrola jakosti v průběhu zakázky, Požadavky: min. SOU, oprávnění k řízení VZV výhodou, schopnost pracovat v nepřetržitém provozu, zkušenosti z výrobní společnosti výhodou, pečlivost, přesnost, flexibilita, První pracovní poměr bude na rok na dobu určitou, po jednom roce s možností prodloužení na dobu neurčitou., příspěvek na stravování, bezplatné jazykové vzdělávání, příspěvek na dopravu, sportovní a kulturní akce pro zaměstnance, První kontakt emailem nebo telefonicky 8,00 - 9,00. Pracoviště: Hettich čr k.s., Jihlavská, č.p. 2190, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Miroslava Valová, +420 566 692 214.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 20 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Zámečník údržby povrchových úprav. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučení ve strojírenském oboru (strojní zámečník, opravář strojů) , Praxe výhodou. , Svářečské oprávnění výhodou. , Manuální zručnost, pracovitost, spolehlivost , Nástup možný ihned. V případě zájmu kontaktujte personální oddělení: eva.kadlecova@tokoz.cz; 566 802 612.. Pracoviště: Tokoz, a.s., Santiniho, č.p. 20, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Eva Kadlecová, +420 566 802 612.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 22 000 Kč

Řidiči tahačů ŘIDIČ/KA - ČR VKD kamion. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *Zajišťování doprav a přeprav dle potřeby zákazníků a pokynů dispečera, ,práce převážně na chladírenských vozech nebo plastovými návěsy, Požadavky: řidičské oprávnění sk. C+E, průkaz profesní způsobilosti, karta do digitálního tachografu,, sluŠné vystupování, zodpovědnost a spolehlivost, zaměstnanecké výhody: Penzijní připojištění, tuzemské stravné v maximální výši povolené legislativou, firemní telefony, slevy na tankování, příspěvky na pobyty dětí, slevy na dovolenou zakoupenou na cestovní kanceláři společnosti ZDAR, jízdné autobusy zdarma, slevy na jízdné pro rodinné příslušníky a jiné výhody., první kontakt: telefonicky 736 502 503, 566 696 174 od 8:00-15:00 nebo mailem prace@zdar.cz. Pracoviště: Zdar, a.s., Jihlavská, č.p. 759, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Šárka Pečinková, +420 734 393 939.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Taneční skupina Sagitta na jednom ze svých vystoupení.

Jak jsme žili v Československu. V pátek představíme žďárskou průmyslovku

Žďár si na jarní debut opět počká

Žďársko – Fotbalisté Žďáru nad Sázavou zahájí jarní část moravskoslezské divize D až příští sobotu domácím velikonočním derby proti Vrchovině. Jejich zápas 18. kola, který měli zítra odehrát na hřišti Bzence, byl totiž kvůli nezpůsobilému terénu přeložen na středu 18. dubna.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

OBRAZEM: Nadšenci z Oslavice chtějí vytvořit odpočinkové místo s kamenným křížem

Velkomeziříčsko - Místo pro odpočinek těla i duše, které by působilo v krajině zklidňujícím dojmem, zastávku pro poutníky, jež by je inspirovala k zamyšlení, chce mezi Velkým Meziříčím a Oslavicí vybudovat parta místních nadšenců. V lokalitě bude vztyčen kamenný kříž a vysázeny lípy.

Musím smeknout před tím, jak to hráči zvládli, chválil Konečný

Žďár nad Sázavou – V play-off ještě nezaváhali. Hokejisté Žďáru také ve čtvrtfinálové sérii II. ligy – skupin Střed a Západ zvítězili poměrem 3:0 a jsou poslední krok od postupu do baráže o WSM ligu. „Jsem rád, že jsme to proti nesmírně silnému Kolínu zvládli i přes zdravotní komplikace, které polovinu kádru postihly,“ těšilo kormidelníka Plamenů Michala Konečného.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT