Samostatně budou soutěžit muži a ženy. Pro děti a ty, co si na pravou kolejnici netroufnou, je připravena soutěž v hodu dřevěnou replikou. „Jestli budu něčím házet, tak jenom replikou,“ tvrdí starosta Polničky Bohumil Cempírek.

Osmikilogramový kus železa pochází z kolejnice odlité v roce 1837 v polničských hutích, tehdy největším železářském podniku v Čechách. Kdo mohl tušit, že část kolejnice bude sloužit zábavným účelům.

„V roce 2000 jsme uvažovali, čím zpestřit pouť. Jeden z hasičů tehdy našel pod rázem dříví na zahradě kolejnici, kterou vyrobili v místních hutích. Vyřízli jsme dvaceticentimetrový kus s vyrytým letopočtem a někdo vymyslel, že by se jím mohlo házet do dálky,“ popsal vznik klání místostarosta obce Luboš Zeman.

Každý rok zavítá na Hod polničskou kolejnicí host z řad významných osobností. Letošní sedmý ročník navštíví Zdena Frištenská, neteř jedné z největších postav československého sportu minulého století, zápasníka Gustava Frištenského. „Plánujeme s ní jako s čestným hostem besedu, během které se mohou lidé zeptat, na co chtějí. A taky přiveze nějaké materiály o svém strýci,“ uvedl starosta.

Akce se koná v rámci polničské pouti. Prezence startujících začne v půl druhé, samotná soutěž potom o půl hodiny později. Startovné činí 20 korun. O hudbu se postará skupina Lenochteam Hamry nad Sázavou. V případě příznivého počasí bude po soutěži následovat v areálu taneční večer.