„Desku odhalujeme už podruhé. Proti loňské akci protestovala Frantova rodina. Nelíbilo se jí umístění, ani to, co jsme na ni nechali napsat,“ vysvětluje Kocourkův kamarád Karel Popelka.

Text zněl, že restaurace Hrdá ves je místem, kde František Kocourek zakalil. „Přitom Franta to slovo běžně používal a považoval ho za normální. Když mne sem v osudný den zval, říkal, ať přijedu zakalit,“ nechápe výhrady Popelka.

Památku brněnského siláka, který proslul takovými kousky, jako taháním vagonu v zubech nebo přetrháváním telefonních seznamů, přicházejí uctít obyvatelé Víru, mnohonásobný mistr světa v kolové Jindřich Pospíšil, country zpěvák Waldemar Plch a další brněnští umělci. Objevují se i členové dobrovolného hasičského sboru z Brna ­Vinohrad. „Kdybyste ale chtěli od tohoto červeného auta pomoc při požáru, čekali byste marně. Jsou to hasiči žízně a cisternu mají plnou piva,“ vtipkuje Plch.

Pro účastníky sobotního odhalování desky je připravený bohatý kulturní program. „Bude se hrát a zpívat a uslyšíte i historky o Frantovi, které ještě nikdo nezná,“ slibuje organizátor akce Popelka. Žádný z umělců, který se akce účastní, nedostal honorář. „Myslím, že to může být důvod, proč sem nepřijelo více kumštýřů. Bez honoráře se jim prostě nechtělo vystupovat,“ vysvětluje posmutněle Popelka.

Podle něj to ale příliš nevadí. „Všechno to děláme srdíčkem, protože Franta je v duši nás všech. Věřím tomu, že se na nás dívá odněkud z obláčku a říká, že takhle je to správně,“ dodává. A slibuje, že pamětní desku budou ve Víru slavnostně odhalovat tak dlouho, dokud nedostanou povolení ji na restauraci Hrdá ves, místo Kocourkova skonu, instalovat. „Nová bude zatím vystavená v restauraci, tu původní si odvezu k sobě domů,“ prohlásil Popelka.