„Dostali jsme řadu stížností, hlavně od maminek s malými dětmi na toulavé kočky ve Žďáře 3, tedy na Stalingradě. Město proto vypracovalo systém, který tento problém částečně řeší,“ řekla místostarostka Dagmar Zvěřinová

Ten spočívá ve spolupráci městské policie a veterinářky. „Jsem ráda, že se s tím něco dělá. Pískoviště se musí na noc zakrývat, ale že tady běhají divoká zvířata, to nikoho nezajímalo,“ rozzlobila se pětatřicetiletá Hana, maminka tří dětí ze Žďáru nad Sázavou.

Odchyt je nejsložitější Pokud se podaří toulavé zvíře odchytit, je vykastrováno, označeno a vypuštěno zpět. Právě s odchytem jsou ale největší problémy. „Nejsme na odchyt technicky vybaveni. Takže pouze předáváme veterinářce informace od občanů o výskytu zvířat,“ uvedl Luboš Skřivánek z Městské policie ve Žďáře nad Sázavou.

„Na agresivní nebo hodně zdivočelé zvíře lze použít zklidňující přípravky. Jsme také domluveni s paními, které chodí toulavé kočky přikrmovat, že když se objeví nová, přinesou ji a my ji vykastrujeme,“ vysvětlila veterinářka Pavla Dobrovolná.

Podle ní je to ideální řešení. Kočky se dál nemnoží a populace se drží v rozumných mezích. Pokud by totiž byly kočky z lokality zcela vytlačeny, brzy by je nahradily nové a problém by se opakoval. Radnice na kastraci vyčlenila šedesát tisíc korun.

Zatím je na Žďársku jediným úřadem, který takovýto problém řeší. Během roku a půl bylo vykastrováno celkem dvacet toulavých koček. „Podle našich informací se na sídlišti vyskytovalo asi třicet toulavých zvířat. Lidé by si při pořízení zvířete měli uvědomit, že je to závazek a že žijí ve městě, aby potom zvířata nekončila na ulici,“ dodala Dagmar Zvěřinová.