„Vzorky jsme odeslali do laboratoře v Ivanovicích, je to ale komplikovanější záležitost, a proto není původce virové nákazy ještě zjištěný. Výsledky by měly být snad známy v příštím týdnu. Nyní se ale epidemie naštěstí trochu zklidnila," sdělila veterinární lékařka Marie Dobrovolná.

Přestože není doposud jisté, co kočky trápí, veterináři už mají jisté podezření. Ve hře je především Herpes virus -onemocnění horních cest dýchacích, nebo Calicivirus virové onemocnění trávicího traktu.

„Vyloučena ale není ani panleukopénie neboli parvoviróza koček, přestože jsme původně mysleli, že to být nemůže, protože onemocněla i vakcinovaná zvířata," nechala se slyšet Marie Dobrovolná. Oproti původní domněnce jsou nyní veterináři přesvědčeni, že onemocnění může být způsobeno i parvovirózou, tedy nemocí, která je nechvalně známá pod přezdívkou kočičí mor. Očkovaná zvířata mohou sice také onemocnět, ale průběh je v tomto případě mnohem lehčí než u nevakcinovaných zvířat.

Nemoc, projevující se nechutenstvím, zvracením a průjmy a v některých případech dokonce zežloutnutím zvířete, napadá už od začátku prosince čtyřnohé kočičí mazlíčky na Žďársku, Novoměstsku i na Bystřicku. Pro nakažená koťata novoměstské chovatelky Petry Kamenské z Rokytna vše dopadlo nakonec dobře, i když zpočátku to tak nevypadalo.

„Onemocněla nám obě koťata. Nejdříve kocourek, pak kočička. U kocourka nemoc probíhala natolik hrozně, že jsme si mysleli, že to ani nepřežije. Obě koťata dostala antibiotika na deset dní a k tomu kapačky," popisuje Petra Kamenská a dodává: „Nikdy dříve jsme nic podobného nezažili, bylo to opravdu strašné, jak pro nás, tak především pro koťátka."

Ne vždy ale dopadne setkání s neznámým virem takto šťastně. „Kocour mého švagra ve Slavkovicích virus chytil taky, ale ten na to umřel," potvrzuje Petra Kamenská. Další úmrtí, stejně jako nakažení koček zaznamenali také veterináři, i když jich tentokrát je o něco méně než v první polovině prosince loňského roku. „Možnou příčinou, proč se epidemie přestala šířit, mohou být i svátky, lidé se více zdržovali doma," vysvětluje veterinářka Marie Dobrovolná. Největší rizikovou skupinu představují koťata a starší zvířata. Nebezpečí se ale vztahuje i na domácí kočky, které neopouští byt svého majitele.