Město ji vydává k příležitosti oslav šestistého výročí udělení plných městských práv. Původně měla mít publikace o Velkém Meziříčí tři sta padesát stran. Za tisíc kusů se rozhodlo vedení města dát z velkomeziříčské pokladny přes tři čtvrti miliónu korun.

Jenomže tým autorů z Muzejní vlastivědné společnosti v Brně se o Meziříčí rozepsal až příliš. Publikace se tedy rozrostla o víc než sto stran. „Na rozšíření knihy jsme schválili navíc sto třicet tisíc korun. Nebudeme ale vydávat původně zamýšlené CD s fotografiemi. To proto, že publikace bude nakonec natolik obsáhlá, a to i obrazovou dokumentací. Objednali jsme ještě padesát výtisků v reprezentativním provedení, což je také v konečné ceně. Ta tedy vychází na devět set třicet tři tisíc korun,“ uvedl starosta František Bradáč.

Publikace zahrnující historii Velkého Meziříčí od jeho ustanovení městem bude mít nakonec čtyři sta osmdesát stran. Kniha o historii Velkého Meziříčí v takovém rozsahu vyšla naposledy před sto lety.

I proto je o chystanou publikaci mezi velkomeziříčskými patrioty obrovský zájem. „Už teď za mnou chodí lidé a ptají se, kde si lze knihu objednat. Mají obavu, že se na ně nedostane. Objednaný náklad tisíc kusů by ale podle nás měl stačit. A nakonec by neměl být problém objednat dotisk,“ prohlásil Bradáč.

Cena knihy zatím není stanovena. Pokud by se ale městu měla vrátit investice do jejího vydání, přišla by jedna publikace na víc než devět set korun. „Takové dílo se nevydává běžně. Myslím, že bude dost zájemců, i když bude stát několik set korun,“ myslí si velkomeziříčský starosta.