Centrem adventních oslav se ve Žďáře nad Sázavou stane náměstí Republiky a žďárský zámek.

Na náměstí Republiky letos vznikne umělé kluziště a sváteční oslavy tam začnou už v první adventní neděli 3. prosince, kdy se slavnostně rozsvítí vánoční strom.

Advent ve Žďáře nad Sázavou, ilustrační foto.
Kluziště, nové osvětlení i trhy. Vánoce ve Žďáře budou velkolepější

Úvodní program na náměstí odstartuje v 15:30 a jeho součástí bude koncert pěveckého sboru Svatopluk i kapel Ralph Schut a Nugget.

Spolu se stromečkem se rozsvítí i nová světelná výzdoba, která vytvoří pomyslnou stezku provádějící návštěvníky Nádražní ulicí, přes náměstí Republiky a okolo Staré radnice až k muzeu na Tvrzi.

První prosincový víkend se do vánoční atmosféry zahalí také žďárský zámek. Bude se tam konat tradiční akce Vánoce na zámku.

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce

Víkend završí v neděli 3. prosince Vánoční koncert Janáčkova kvarteta. Smyčcoví mistři vystoupí v 18 hodin.

O týden později, v sobotu 9. prosince, lze vyrazit na akci s názvem Baroko v srdci: Santiniho památka ve Žďáře. Od 12 hodin bude na náměstí Republiky připraven bohatý kulturní program a řemeslný jarmark.

Na akci vystoupí kapely hrající v barokním duchu a vrcholem dne se stane provazochodecké vystoupení a vzdušná akrobacie přímo nad hlavami diváků.

Česko zpívá koledy i na Žďársku.
Česko zpívá koledy a lidé potřinácté rozezní i Žďársko

O svátku svaté Lucie, ve středu 13. prosince, mohou lidé vyrazit ke Staré radnici. Součástí programu se stanou tvořivé dílničky, v rámci kterých si lze vyrobit lucerničku. Tu lidé využijí ve světýlkovém průvodu, který vyrazí na Zelenou horu.

Mohlo by vás zajímat: Jaderné úložiště na milion let. V Meziříčí debatují o lokalitě u Oslavice

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek