VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klubovna je pro skauty nebezpečná

Žďár nad Sázavou - Osud skautské klubovny, která se nachází v lokalitě Farská humna ve Žďáře, je od června tohoto roku nejistý. Budova, již nyní nově vlastní město, je totiž technicky nevyhovující. Aby v ní mohli skauti i nadále zůstat, je třeba provést její rekonstrukci.

10.4.2009
SDÍLEJ:

Aby v klubovně mohli vodní skauti zůstat, je třeba ji opravit. Foto: Deník/Jana Ševčíková

Objekt bývalé vodárny v minulosti vlastnil podnik Žďas, který klubovnu skautům pronajímal. Avšak ve chvíli, kdy bylo rozhodnuto o vybudování parku na Farských humnech, získalo pozemky včetně bývalé vodárny od Žďasu město. „A my si opravdu nechceme vzít na svědomí případný úraz, k němuž by v důsledku nevyhovujícího stavu budovy mohlo dojít,“ říká žďárský starosta Jaromír Brychta.

V klubovně totiž není nainstalována výměníková stanice, objekt je vytápěn přímo primární vodou z horkovodu a její teplota v rozvodech dosahuje zhruba sto dvaceti stupňů Celsia. A právě riziko úrazu bylo důvodem, proč skauti z přístavu Racek dostali ke konci června tohoto roku z klubovny výpověď.

„O tom, že je budova napojena přímo na horkovod, samozřejmě víme. Proto se už také snažíme sbírat informace ohledně pořízení nějaké výměníkové stanice a jejího případného financování,“ popsal Petr Bednář, kapitán skautského přístavu Racek.

V současné době je již topná sezona u konce, skauti tedy mohou v klubovně dál bez obav pobývat. Tedy alespoň do konce letošního června.

„My si samozřejmě uvědomujeme, že to místo je pro vodní skauty ideální – jsou tam už několik let, a hlavně je to lokalita blízko u vody. Proto se také snažíme najít nějaké řešení, jak dát objekt bývalé vodárny do pořádku,“ říká Jaromír Brychta.

V současné době je podle Brychty zpracováváno vyhodnocení technického stavu budovy a návrhy dalšího řešení. Po dokončení těchto záležitostí bude známa i částka, na jakou by se měly případné rekonstrukční práce vyšplhat. „V rozpočtu jsme samozřejmě s touto akcí nepočítali, ale existuje také určitý rezervní fond, z nějž by se teoreticky dalo čerpat. O konkrétních částkách se ale budeme bavit až na jednání městské rady,“ dodává žďárský starosta.

Na možnost nějaké finanční spoluúčasti jsou připraveni také skauti. „Kdybychom měli vše platit sami, měli bychom asi velké problémy. Přece jen jsme nezisková organizace. V úvahu ale připadají například různé půjčky, granty nebo případné sponzorské dary,“ uvažuje Petr Bednář.

Aby však skauti mohli získat na opravy dotace, potřebují budovu buď vlastnit, nebo v ní být alespoň v dlouhodobém pronájmu. „Varianta bezúplatného převodu zatím příliš reálná není, ale dlouhodobý pronájem by neměl být problém. Chceme, bude-li to jenom trochu možné, aby budova zůstala dětem a mládeži,“ podotýká Brychta, který sám je již několik let členem žďárského skautského oddílu Sarensis.

Případné rekonstrukční práce by zřejmě nebylo možné provádět za plného provozu, proto existuje také varianta krátkodobého přemístění klubovny do budovy první základní školy, která není v současné době plně využitá.

Autor: Jana Nedělková

10.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nová poslankyně za hnutí ANO na Vysočině Monika Oborná. Je jí 28 let a je z Náměště nad Oslavou.

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Radek Koten (SPD): lidé májí rádi rádoby mučedníka

Vojnův Městec - Vysočinský lídr hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) Radek Koten je s výsledkem voleb spokojený.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení