Letošní mírná zima klíšťatům, od kterých se může člověk mimo jiné nakazit nebezpečnou klíšťovou encefalitidou (klíšťovým zánětem mozku), nahrává. „Klíšťata začínají být aktivní obvykle při teplotách kolem deseti stupňů, ale často i nižších. Při posledním loňském případu nákazy klíšťovou encefalitidou si nemocný donesl z lesa klíště v listopadu, kdy už na zemi ležel sněhový poprašek,“ přiblížila vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.

Ilustrační foto
V bystřické Okružní ulici vzniknou čtyři desítky parkovacích míst

Jedinou spolehlivou ochranou proti nemoci, která postihuje nervový systém a může skončit trvalým poškození zdraví, v nejhorším případě i smrtí nemocného, je očkování. To se skládá ze tří dávek, které se nejčastěji aplikují v chladných měsících, kdy je možnost setkat se v přírodě s klíštětem minimální. Teplá zima to však může zkomplikovat.

„Minulý týden jsem si přinesla z lesa klíště. Protože mě něco podobného vůbec nenapadlo, přišla jsem na to až druhý den, když mě místo začalo svědit. V lednu jsem si nechala dát první dávku vakcíny proti klíšťovce, teď bych měla jít na druhou. Nevím, jestli mě jen jedna dávka proti nemoci ochrání, kdyby to klíště bylo infikované, ani kdy mám jít na druhou injekci,“ popsala Jana Hanáčková ze Žďáru nad Sázavou.

Klíšťová encefalitida se projeví nejdéle do tří týdnů po nákaze a obvykle vypadá jako lehká chřipka. Nemocný je malátný, má teplotu, trpí nechutenstvím, bolestí hlavy či kloubů. Příznaky po několika dnech odezní. Další fáze nemoci je doprovázena vysokými horečkami, bolestmi hlavy, zatuhnutím šíje, poruchami orientace a paměti a neobejde se bez hospitalizace pacienta. Některý nemocný může skončit doživotně upoutaný na invalidní vozík, výjimkou není ani ohluchnutí, chronické bolesti hlavy, obrny horních končetin, poruchy spánku či deprese.

Očkování proti klíšťové encefalitidě se skládá ze tří dávek, pak se pravidelně přeočkovává po třech, anebo po pěti letech - podle věku očkovaného. Vakcínu za úplatu poskytují praktičtí lékaři, případně specializovaná zařízení, v průměru vyjde kolem 800 korun za dávku. Většina zdravotních pojišťoven na tento typ nadstandardního očkování přispívá. Druhá dávka se aplikuje za jeden až tři měsíce po dávce první, třetí dávka pak za 5 – 12 měsíců od druhé. Ochrana nastupuje asi za 14 dní po druhé dávce.

Existuje i zrychlené schéma očkování, které se aplikuje v případech, když riziko neočkování převáží nad hrozbou nákazy mezi první a druhou dávkou. Zrychlené schéma se v případě potřeby provádí po celý rok. Druhá dávka se při něm aplikuje po dvou týdnech po první a třetí od pěti měsíců do roku po druhé injekci.

Obecné doporučení zní čtrnáct dní počkat, zda se projeví první příznaky nemoci, které se podobají chřipce. „Čtrnáct dní je inkubační doba. Pokud by člověk měl tu smůlu a mezi první a druhou dávkou vakcíny se setkal s infikovaným klíštětem, záleží pak na více aspektech. Jak ta ochrana už bude silná, protože mezi první a druhou dávkou je interval jeden až tři měsíce, jak dlouho bylo klíště přisáté a kolik viru za tu dobu stihlo přejít do organismu,“ sdělila epidemioložka Renée Mašová.

Druhá dávka očkování by proto měla následovat až po dvou týdnech a při nulových příznacích. Nákaza se dá prokázat prostřednictvím krevních testů, ale je možné, že se výsledek jeví jako falešně negativní, když k testu dojde krátce po inkubační době. Virus se pak v krvi prokáže až později, kdy už u nakaženého propukne další fáze nemoci.

Situace, kde se „rozočkovaný“ člověk stihne nakazit a onemocnět, je ale spíše výjimka. „Je to velice raritní a v naší nemocnici jsme žádný takový případ za deset let nezaznamenali,“ vyjádřila se mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková s tím, že za posledních deset letech ve žďárském okrese klíšťovým zánětem mozku onemocnělo zhruba 250 lidí.

Vysočina dlouhodobě patří k regionům s nejvyšším počtem nakažených, v posledních třech letech se jedná o asi sedm desítek lidí ročně. To je dáno mimo jiné i existencí takzvaných přírodních ohnisek nákazy, kupříkladu právě na Žďársku. Jedná se o Bystřicko podél řeky Svratky a okolí přehrady ve Víru směrem na Brněnsko a o Velkomeziříčsko kolem řek Oslavy a Balinky.