„V předchozích letech se lidé nakazili především v lokalitě řeky Svratky na Bystřicku, v poslední době přibývá nemocných z Velkomeziříčska. Tam je další přírodní ohnisko nákazy, které se nachází kolem řek Oslavy a Balinky,“ informovala vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.

Klíšťata nevymrzla

V tomto roce ještě žádný případ nákazy klíšťovou encefalitidou epidemiologové na Žďársku neevidují. Zatím.

Laická veřejnost si myslí, že letošní mrazivá zima bude mít za důsledek rapidní úbytek klíšťat, odborníci pochybují. „Klimatické podmínky na aktivitu klíšťat vliv prokazatelně mají, neexistuje však jednotný názor jaký,“ sdělila Renée Mašová. V každém případě klíšťata v přírodě již aktivní jsou a napadají jak lidi, tak i domácí zvířata.

„Minulý týden měl náš pes během tří dnů osm klíšťat. Na nohou, na hlavě i na krku. Chystám se proto koupit protiklíšťové obojky, nebo sérum, které se psovi vetře za krk, aby na něj klíšťata nešla,“ uvedla Jaromíra Hašková ze Žďáru nad Sázavou.

Očkování ochrání

Zánět mozku může způsobit nejenom přisáté infikované klíště, ale i jeho vytahování holou rukou, nebo konzumace nepřevařeného mléka. „Pokud při tom dojde k rozmáčknutí parazita a člověk má na ruce otevřenou ranku, kterou se virus dostane do těla, možné to je,“ popsala epidemioložka Renée Mašová.

Lidé se proti klíšťatům přenášejícím nebezpečné nemoci mohou bránit například pomocí sprejů, vhodným oblečením do přírody a především každodenní důkladnou prohlídkou celého těla při pobytu v rizikových místech. Nejspolehlivější proti klíšťové encefalitidě však i nadále zůstává očkování.

„Základní očkování se skládá ze tří injekcí, jedna dávka vyjde na šest stovek. Po první injekci následuje za jeden až tři měsíce další, přeočkování se provádí po devíti až dvanácti měsících,“ uvedl lékař žďárského územního pracoviště Zdravotního ústavu se sídlem v Jihlavě Miroslav Kříž.

Po druhé dávce je hladina protilátek proti viru 97 až 98 procent, po třetí dávce 99 procent a přetrvá minimálně tři roky. Většinou se ale pravidelné přeočkování jednou dávkou vakcíny provádí po pěti letech.

První dvě dávky by se měly aplikovat na podzim a v zimě, kdy klíšťata nejsou aktivní a hrozí malé riziko, že se s nakaženým parazitem člověk setká a očkování jej ještě nebude před virem dostatečně chránit.

V případě nutnosti, například při cestě do zahraničí, kde je ochranná vakcína proti encefalitidě doporučena, se očkuje i tak. „Využít se totiž dá i zrychlené očkovací schéma, a to v průběhu celého roku. Je pak ale nutné počítat s tím, že ochrana proti viru nenastupuje ihned, ale až po nějaké době,“ dodala Renée Mašová.

V poslední době se kvůli zvyšujícímu se počtu případů klíšťové encefalitidy v rámci celé republiky odborníci zvažují myšlenku vakcinace veškeré populace. „Uvažujeme o plošném očkování,“ připustil předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.